Ne, tento zápas rozhodně nepatřil k těm nezapomenutelným. V prvním poločase se v Petrohradu hrálo prakticky bez větších šancí, až v tom druhém Švédově lehce přitopili pod kotlem. Zaslouženě tak získali veledůležité tři body.

Pokud jde o Slováky, kteří v úvodu turnaje zaujali bojovným výkonem proti Polsku, těm se tentokrát tolik nedařilo. Hlavně v útoku byli Hamšík a spol. bezzubí – za celé utkání nevystřelili ani jednou na bránu.

Seveřané se po změně stran dostali i díky povedeným střídáním do tlaku, z něhož vzešel i vítězný – a jediný – gól zápasu. Bývalý sparťanský brankář Dúbravka fauloval Quaisona a rozhodčí měl jasno. K penaltě se postavil Emil Forsberg a střelou k tyči ji proměnil.

Rozhodne duel se Španělskem

Statistická zajímavost: 88 procent švédských gólů na evropských šampionátech padá ve druhém poločase (celkem 23 z 26). To je v tomto směru nejvyšší úspěšnost ze všech.

Slovenský tým se na výraznější nápor zmohl až v samotném závěru, ale do ryzí gólovky se neprobil. Tentokrát bylo až příliš bolestně znát, že výběru trenéra Tarkoviče chybí klasický hrotový útočník do šestnáctky.

Situace ve skupině E se tak zamotala: čtyřbodoví Švédové jsou na tom z hlediska postupových nadějí dobře, naopak Slováci si pohoršili. Ve středu budou muset zabrat v Seville proti favorizovanému Španělsku. Leccos také napoví sobotní duel Španělů s Poláky.

Slováci se zlobili na rozhodčí

Německý rozhodčí Siebert se po zápase ocitl v ohni kritiky slovenských hráčů. Důvod? K nařízení rozhodující penalty prý nebyl důvod. 

„Z mého pohledu do mě hráč jen naběhl a spadl,“ zlobil se brankář Dúbravka, podle něhož se o penaltový zákrok nejednalo. „Jsem zklamaný, měli jsme na víc. Kluci makali a na konci tam mohla být i penalta v náš prospěch,“ dodal.

Slováci si ale zároveň uvědomovali, že měli být aktivnější. „Málo jsme se tlačili do zakončení,“ řekl středopolař Ondrej Duda.

„Bod by byl zlatý, bohužel jsme byli ve druhém poločase trochu pasivnější a doplatili jsme na to,“ litoval kapitán Hamšík. „Všechno je pořád otevřené, i když Španělsko je největší favorit skupiny,“ dodal slovenský lídr.