„Sláva Ukrajině! Tohle vítězství je pro Ukrajinu a Dynamo Kyjev! Chorvatsko do toho!“ křičel do kamery chytrého telefonu autor vítězné branky Domagoj Vida s manažerem reprezentace Ognjenem Vukojevičem. Pár minut předtím totiž rozhodl na mistrovství světa penaltový rozstřel a poslal svůj tým do semifinále.

Emoce byly jednoznačně na místě. Chorvaté se poprvé v historii probojovali mezi čtyři nejlepší celky mistrovství světa, navíc na úkor domácích Rusů. „Byla to jenom legrácka pro mé kamarády z Dynama. Miluji Rusy i Ukrajince,“ prohlásil tehdy zadák ukrajinského Kyjeva.

Žádný politický podtext? Záleží na úhlu pohledu. Vida ihned přispěchal s omluvou, ale to mu nebylo nic platné.

Chorvatský fotbalový svaz byl v této věci neúprosný. Každý si to prý mohl vyložit po svém a takové jednání je neakceptovatelné. Bez ohledu na to, že se jednalo o jejich vlastního hráče a manažera, se rozhodl k radikálním krokům.

Vida vyvázl z této aféry ještě dobře, když dostal pouze varování, které následně potvrdila také FIFA. To manažer Vukojevič to odnesl se vším všudy. Ortel? Propuštění z práce a tučná pokuta 15 tisíc švýcarských franků (asi 330 tisíc korun).

Zdálo se, že po tomto incidentu již bude ticho po pěšině. Kdo tomu věřil, ten se šeredně mýlil. Následně se totiž objevilo další video, kde Vida opět oslavuje sílu Ukrajiny a do kamery křičí „Bělehrad hoří“. Že by provokace rivala ze Srbska?

FIFA se tak opět vložila do dalšího vyšetřování, ale k ničemu zásadnímu stejně nedošla. Chorvatský obránce dohrál celý turnaj v základní sestavě a kromě napomenutí vyvázl s čistým štítem.

Malého zadostiučinění se přeci jen Rusové dočkali. V dalších utkáních hraných v Moskvě doprovodili obránce tureckého Besiktase hlasitým pískotem. Každý jeden dotyk s balónem znamenal nepříznivou reakci z tribun. Ani to nepomohlo. Chorvaté do dotáhli až do finále.

A nyní budou chtít navázat na úspěšné ruské tažení z roku 2018. S Vidou na soupisce, proti českému výběru. Jen by si měl chorvatský stoper dát pozor na pozápasové emoce.