Rumunsko hrálo v neděli přátelský zápas na stadionu v Middlesbrough. Domácí Anglie zvítězila 1:0 díky gólu Marcuse Rashforda z penalty, navíc rumunský brankář (a opora Sparty) Florin Nita další pokutový kop chytil.

Nejvíc se ale mluvilo o jiném Rumunovi, který hraje v Praze.

V centru pozornosti se už před výkopem ocitl Nicolae Stanciu, hvězda záložní řady mistrovské Slavie, který narozdíl od drtivě většiny fotbalistů na trávníku nepoklekl na znamení podpory hnutí Black Lives Matter.

Kromě něj se stejně zachoval další rumunský reprezentant Ionut Nedelcearu z AEK Atény. Ostatní hráči poklekli. 

„Udělal jsem to, abych ukázal solidaritu s Ondřejem Kúdelou, mým spoluhráčem ze Slavie. Bez důkazů dostal desetizápasový trest,“ uvedl pak Stanciu v rumunské televizi.

Angličané bučeli na vlastní hráče

Kúdela byl potrestán za údajnou rasistickou nadávku v zápase Evropské ligy proti Glasgow Rangers. Jak sám český reprezentant, tak Slavia jeho provinění dlouhodobě odmítají.

Ondřej Kúdela
Bojovník Kúdela se nevzdává. Chci očistit své jméno, hlásí před arbitráží

V širším měřítku pak tato kauza rozproudila vášnivou diskusi o (ne)přiměřenosti současného boje s rasismem a jeho různých podobách.

„Nevěřím, že pokleknutí je řešení,“ dodal Stanciu. Ostatně někteří angličtí fanoušci před zápasem nesouhlasně bučeli na své vlastní klečící hráče.