UEFA už oznámila, že s anglickou asociací (FA) zahájila disciplinární řízení. Jde o prohřešky během finálového večera (domácí Albion prohrál na penalty s Itálií): vniknutí na hřiště, házení předmětů, zapalování světlic a „nevhodné chování“ při hymně soupeře.

Dělo se toho ale víc, jak na stadionu ve Wembley, tak v jeho okolí. Řada přiopilých fanoušků se pokusila vynutit si vstup na tribuny i bez vstupenek a došlo k hromadným rvačkám. Došlo k 86 zatčením, přesto se stovkám lidí povedlo neoprávněně se dostat do ochozů.

Finále mistrovství Evropy ve fotbale: Londýn zachvátila anglická horečka, jenže na spoustě míst došlo k nepokojům
Šílené záběry řádění v Anglii. Fotbal rozvášnil dav, pěsti schytaly i děti

„Naše ochranka nic takového nikdy nezažila,“ řekl šéf FA Mark Bullingham a nepřímo tím tak přiznal, že domácí pořadatelé nebyli na případné nepokoje vůbec připraveni. Přitom už dění na předchozích zápasech (Anglie inkasovala pokutu za semifinále s Dánskem) napovědělo, že nepůjde o poklidný nedělní piknik.

Zcela nezvládnuté finále

Co všechno se dělo? „Nic horšího jsem na fotbale nezažil. Chaotická organizace, policie nikde, fanoušci bez vstupenek v amoku běhali v tom, co bylo živnou půdou pro covid. Viděl jsem házet lahve, lidé zkoušeli karate na okna a musel jsem (to byla pro mě novinka) uskočit z cesty ozbrojenému důstojníkovi, který se zbraní v ruce někoho pronásledoval,“ popsal na Twitteru novinář Mike Keegan z Daily Mail.

Kritika se ozvala i z Downing Street. „Podobné scény jsou nepřípustné a co nejrozhodněji odmítáme násilí a antisociální chování,“ vzkázal mluvčí premiéra Borise Johnsona, který byl dříve kritizován za poněkud benevolentní přístup k chuligánskému chování (některých) anglických diváků.

Finále mistrovství Evropy ve fotbale: Hrdinové italské reprezentace a jejich sprint za fanoušky
Čtyři otázky, desítky odpovědí. Kolotoč jménem Euro bavil, štval i inspiroval

UEFA může Anglii potrestat další pokutou. Za ostudu s Dány to bylo spíše symbolických 30 tisíc eur, tentokrát se očekává mnohem přísnější postih. Zároveň lze Albionu zavřít hlediště na nejbližší reprezentační zápasy.

Kandidatura bez šance?

Horší je celosvětová ostuda, kterou si kolébka kopané utrhla. Není tajemstvím, že Velká Británie vážně zvažuje (společně s Irskem) kandidaturu na pořádání mistrovství světa v roce 2030, tedy na 100. výročí historicky prvního šampionátu. Po nedělní „show“ šance Anglie a spol. dramaticky poklesly.

„V tuto chvíli je kandidatura na MS 2030 bez šance. Irsko by za ní už nemělo utratit ani cent,“ napsal na Twitteru irský novinář Kieran Cunningham. Podobný názor sdílí řada lidí, šéf UEFA Aleksander Čeferin se přitom donedávna stavěl k myšlence světového šampionátu v Anglii velmi vlídně.

Český záložník Petr Ševčík a Marcus Rashford z Anglie.
Útěcha od malého kluka. Rashfordovi po rasistických urážkách napsal krásný dopis

Co se týče MS 2030, potvrzeny jsou tyto kandidatury: Maroko (možná s Alžírskem a Tuniskem), Španělsko-Portugalsko, Uruguay-Argentina-Paraguay-Chile a „varianta Balkán“ Rumunsko-Řecko-Bulharsko-Srbsko.

Ve stadiu rozhodování je Jižní Korea (zřejmě s Japonskem či Čínou), Saúdská Arábie, Kamerun, Egypt, Kolumbie-Ekvádor-Peru a už zmíněné spojení Velká Británie-Irsko. Asijské země mají jen malou šanci, protože v roce 2022 se MS koná v Kataru. Volba má proběhnout na kongresu FIFA v roce 2024.