Dalo se to – bohužel – očekávat. Během noci po finálovém zápase Eura, v němž Anglie prohrála na penalty s Itálií, se na sociálních sítích objevila záplava rasistických urážek na adresu těch fotbalistů Albionu, kteří své pokusy v závěrečném rozstřelu neproměnili.
Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří při penaltách neuspěli, jsou všichni tmavé pleti. A skrývaný džin rasismu, který se anglické kopané drželo během Eura jakž takž udržovat v lahvi, náhle vyletěl na svobodu.

„Anglický tým si zaslouží být oslavován jako hrdinové, ne rasisticky urážen na sociálních sítích. Ti, kteří jsou za to zodpovědní, by se měli stydět,“ ozval se na Twitteru britský premiér Boris Johnson. „V naší zemi nic takového nemá místo a já podporuji policii, aby našla viníky a dohnala je k odpovědnosti,“ přidala se ministryně vnitra Priti Patelová.
Samotní zástupci národního týmu uvedli, že jsou „znechuceni útoky na členy mužstva, kteří toto léto udělali pro národní dres úplně všechno“ a postavili se za napadané hráče.
Útoky odmítla rovněž anglická Fotbalová asociace. „FA je šokovaná rasismem, který směřoval na některé naše hráče na sociálních sítích. Jasně říkáme, že ti, kdo stojí za tímto odporným chováním, nejsou při fandění našemu týmu vítáni,“ uvedla asociace a volá po tvrdých trestech pro viníky.
Pro Rashforda a spol. nic nového pod sluncem
Potíž je v tom, že i když se Velké Británii v minulosti povedlo ze stadionů eliminovat nejhorší projevy chuligánského řádění, v podhoubí fotbalové prostředí stále „kvete“ netolerance a sklony k násilí. Dění okolo finále Eura ve Wembley to bohužel potvrdilo.

Některá britská média také poukazují na to, že třeba ministryně vnitra Patelová nedávno kritizovala anglické fotbalisty, poklekající před zápasy na vyjádření boje s rasismem. „Zkrátka nepodporuji lidi podílející se na tomhle druhu politiky prázdných gest,“ řekla ministryně. A premiér Johnson zase odmítl odsoudit fanoušky, kteří na klečící hráče opakovaně bučeli, s tím, že „každý má právo na mírumilovný protest“.
„Klekání před zápasy bylo zesměšňováno našimi nejvyššími vládními činiteli, takže když se po zápase objevily rasistické urážky našich hráčů, očekával jsem to. Jde o jednání podporované premiérem,“ nebral si v rozhovoru pro stanici Sky Sports servítky bývalý reprezentant Gary Neville.
Rasistické i jiné urážky na sociálních sítích nejsou pro anglické fotbalisty ničím novým. Třeba Rashford si své užil už v květnu, když s Manchesterem United prohrál ve finále Evropské ligy. Někteří „hrdinové“ mu to na internetu dávali sežrat se vším všudy…

„Na svých účtech jsem po zápase zaznamenal rasistické urážky od víc než sedmdesáti lidí. Hodně štěstí těm, kdo se snaží, abych se cítil ještě hůř než teď,“ komentoval to tehdy Rashford s tím, že nejvíc ho naštval fakt, že jeden z útočníku byl povoláním učitel matematiky. „Takový člověk učí děti!“ zlobil se Rashford.
Společnosti jako Twitter, Instagram či Facebook jsou ze strany sportovních organizací dlouhodobě kritizovány za údajně nedostatečnou snahu podobným rasistickým smrštím předcházet a čelit.