Víte, co to znamená „brexitovat“? Profesor University of New York in Prague Tomáš Klvaňa pojem vysvětluje takto: „Na večírku ohlásíte, že už odcházíte, ale jsou to už dvě hodiny, máte v ruce další drink a vy pořád ne a ne vypadnout.“

Včerejšek měl být původně dnem, kdy úderem půlnoci Velká Británie vystoupí z Evropské unie. Přesně podle Lisabonské smlouvy, která stanoví, že členský stát odchází z Unie po dvou letech od oznámení vystoupení z EU.

Demisi za dohodu

Odchod se ale nekoná. To, že Británie neodejde, bylo ale jasné už od summitu EU, který před týdnem odchod na žádost britské premiérky Mayové odsunul. Ne až na 30. červen, jak Mayová chtěla, ale na 22. květen, jestliže Británie schválí dohodu o odchodu. V opačném případě se vystoupení odsunulo jen na 12. duben, kdy musí britská vláda oznámit, zda se 23. května zúčastní voleb do Evropského parlamentu.

Včerejšek, kdy se potřetí hlasovalo o dvakrát odmítnuté dohodě Mayové s EU, byl proto extrémně důležitý, i když se samotný termín brexitu odsunul. Mayová se pokusila zvýšit šanci na schválení smlouvy s Unií tím, že v případě, že by dohoda o odchodu prošla, nabídla svoji okamžitou demisi.

Těsně před hlasováním pak poslance emotivně varovala: „Je to poslední příležitost zařídit brexit!“ Této „hrozbě“ někteří příznivci tvrdého brexitu, v čele s exministrem zahraničí Borisem Johnsonem, porozuměli. A sám Johnson prohlásil, že tentokrát pro brexit s dohodou ruku zvedne.

„Je velmi bolestné hlasovat pro tuto dohodu. Doufám, že budeme společně pracovat na tom, abychom změnili její nedostatky,“ uvedl Johnson. K němu se přidalo několik desítek poslanců konzervativců, kteří v minulých dvou hlasováních spolu s opozicí uštědřili premiérce dvě drsné porážky.

Brity zřejmě čekají eurovolby

Ani to ale nestačilo a premiérka Mayová opět hlasování prohrála, byť rozdílem „jen“ 58 hlasů, což je třetina oproti prvnímu hlasování v lednu. Vzhledem k tomu, že většina poslanců odmítá i brexit bez dohody s EU, který by měl hlavně pro Británii katastrofální důsledky, je nejpravděpodobnější variantou dlouhý odklad v řádu mnoha měsíců a roků.

„Je nyní velmi pravděpodobné, že se Británie zúčastní voleb do Evropského parlamentu,“ připustila včera Mayová. Je však otázkou, zda se u moci udrží sama premiérka, protože tlak na její odstoupení sílí.

Co bude dál?1. 4. Britský parlament hlasuje o svých představách na řešení krize, včetně vypsání druhého referenda. Není pravděpodobné, že najde většinovou shodu na jakémkoli řešení.

10. 4. Schází se krizový summit EU, který bude řešit, co dál s Británií.

12. 4. Pokud se EU a britská vláda nedohodne jinak, odchází Londýn z Unie bez dohody. Nastává „tvrdý brexit“. Nebo musí Londýn vypsat volby do Evropského parlamentu.

22. 5. Poslední termín odchodu Británie bez eurovoleb.