Po několika hodinách jednání s Johnsonem to musel prohlásit i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Předseda Juncker zdůraznil, že Komise je nadále ochotná a otevřená prozkoumat jakékoli návrhy, pokud budou plnit účel pojistky. Takové návrhy ale zatím Británie nepředstavila,“ uvádí se ve společném prohlášení, které bylo po obědě v Lucembursku přijato.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker (vpravo) a britský premiér Boris Johnson
Juncker před obědem s Johnsonem: Evropa nikdy neztrácí trpělivost

To je tvrdá rána pro Borise Johnsona, který doma v Británii prohlašoval, že vše je na dobré cestě. A že se do konce října, kdy chce Spojené království vyvést z Evropské unie, bude irská pojistka zrušena a dohoda s EU o spořádaném brexitu projde.

Po obědě s předsedou Evropské komise, kterého se zúčastnil i hlavní unijní vyjednavač o brexitu Michel Barnier, ale už nešlo nic předstírat. Johnson proto před novináře raději ani nedorazil. Lucemburský premiér Xavier Bettel, hostitel jednání, byl na tiskové konferenci sám. Johnsona připomínalo jen prázdné místo a britská vlajka.

Jediný výsledek, který si totiž Johnson z Lucemburku odváží, je to, že se od nynějška budou brexitoví vyjednávači scházet každý den.

Jednání každý den

„Oba lídři se shodli, že jednání musí být od nynějška intenzivnější, a (brexitové) pracovní schůzky se brzy začnou konat denně,“ potvrdil Johnsonův mluvčí. Kromě těchto setkání na nižší úrovni se podle něj budou konat rozhovory mezi unijním brexitovým vyjednávačem Barnierem a ministrem pro brexit Stephenem Barclayem. Také Johnson s Junckerem budou nadále v kontaktu.

Boris Johnson
Johnson: Británie udělala v jednáních s EU obrovský pokrok

Je však otázka, zda bude vůbec o čem jednat. Irská pojistka má prostřednictvím účasti Británie v celní unii s EU zajistit, aby nemusela být zrušena zelená hranice na irském ostrově. Ta je přitom podmínkou míru mezi proirskými katolíky a probritskými protestanty.