"Pokud by český komisař měl mít na starosti právní stát, tak by to byla obrovská důvěra. Já si myslím, že to tak nedopadne," řekl Babiš, který během dneška vystoupil v maďarské metropoli na konferenci o demografii a také navštívil společné jednání zástupců partnerských českých a maďarských měst a obcí.

Server Politico v úterý s odvoláním na nejmenované vysoce postavené činitele napsal, že nastupující předsedkyně EK Ursula von der Leyenová nabídla Jourové, aby se nově ujala dohledu nad dodržováním principů demokratického a právního státu.

Tomáš Petříček.
Tomáš Petříček: Nadále usilujeme o ekonomické portfolio, nebo místopředsedu EK

"To, co odznělo v mediích, byla taková spekulace, která v Bruselu běhala v zákulisí asi tak před třemi týdny," řekl Babiš. Dodal, že Česko usiluje o to, aby Jourová byla nově místopředsedkyní EK. V posledních letech měla Jourová v EK na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovné příležitosti žen a mužů.

Babiš se ještě ve středu večer sešel v maďarské metropoli na pracovní večeři se svým maďarským i slovenským kolegou, Viktorem Orbánem a Peterem Pellegrinim, jakož i se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem. "Podporujeme vstup Srbska do Evropské unie. Prezident Vučić má naší důvěru," řekl Babiš.

Důležité rožšíření EU

Český premiér zároveň vyjádřil naději, že příští Evropská komise bude akčnější v integračních otázkách. Očekává jasnou strategii EU zaměřenou na zrychlení přístupu některých zemí, jako jsou Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko, do schengenského prostoru volného pohybu osob. Babiš se rovněž zmínil o zahájení přístupových rozhovorů EU se Severní Makedonii, ke kterému dosud nedošlo.

"Hlavně, když jako Evropa něco slíbíme, musíme to plnit. To rozšíření (EU) je důležité," uvedl Babiš. Dodal, že vstup Srbska do evropského bloku by představovalo příležitost i pro české firmy.

Eurokomisařka Věra Jourová.
Politico: Jourová má nabídku, aby za Komisi dohlížela na vládu zákona