Ukončení volného pohybu občanů unijních států je dlouhodobou vládní politikou. Kabinet premiérky Theresy Mayové, kterou na konci července vystřídal v úřadě Boris Johnson, však plánoval přechodná opatření i v případě brexitu bez dohody. Ta měla trvat do prosince 2020 a zachovat některá stávající pravidla, připomněl server Politico.

Protest zastánců EU před britským parlamentem v Londýně.
Nedostatek potravin i léků. Britská vláda předpovídá problémy po tvrdém brexitu

Podle listu Mail on Sunday ale ministryně vnitra Priti Patelová zadala úředníkům, aby našli způsob, jak ukončit volný pohyb osob už za osm týdnů. Do brexitu zbývá 73 dní. Server Independent píše, že Patelová, která je zastánkyní rázné odluky země od EU, usiluje o ukončení volného pohybu, ačkoli není připraven žádný náhradní systém. Pro prosazení svého záměru chce obejít parlament, který by se proti tomu patrně postavil.

"Děje se tak navzdory varování před chaosem a tím, že by se lidé ocitli v právním vakuu," dodal server.

Nekompromisní postoj Londýna? 

Opoziční prounijní liberální demokraté označily tyto přípravy za brutální. Patelová je podle nich odtržená od reality. "Co by to znamenalo pro unijní občany, kteří žijí ve Spojeném království, odcestovali do zahraničí a pak se chtěli vrátit?" řekl mluvčí liberálních demokratů pro otázky vnitra Ed Davey. Vedlo by to podle něj k absurdním situacím, kdy například zdravotní sestra z unijní země, která bude během brexitu na dovolené v zahraničí, se nebude smět volně vrátit.

Britská média nicméně spekulují, že zprávy o ukončení volného pohybu osob k 31. říjnu mají do Bruselu vyslat signál o nekompromisním postoji Londýna s cílem dosáhnout nových jednání o brexitové dohodě. To EU odmítá.

Johnson opakovaně uvádí, že vyvede zemi z bloku stůj co stůj, tedy s dohodou o podmínkách tohoto kroku, nebo i bez.

Rodina a finance - Ilustrační foto
Nižší rodinné dávky pro cizince? Brusel se zastal Čechů v Rakousku