Mayová v parlamentu promluvila po dopoledním bouřlivém jednání kabinetu, během nějž svůj průlomový plán pro další jednání představila. Dříve premiérka odklad termínu pro vystoupení země z EU odmítala, k ústupku ji však donutila hrozící revolta uvnitř kabinetu. Někteří jeho členové dali najevo, že pokud premiérka nevyloučí možnost vystoupení Británie z unie bez dohody, podpoří ve středu v parlamentu dodatek k již vyjednané dohodě, který by umožnil poslancům převzít kontrolu nad celým brexitovým procesem.

Ministerská předsedkyně vyjmenovala poslancům tři závazky, které ohledně dalšího postupu kolem brexitu přijala s ohledem na jejich „nelíčené obavy“, jaké může mít současná nejistota dopady na ekonomiku. Slíbila jim, že do 12. března předloží parlamentu vyjednanou dohodu s EU k novému hlasování. Pokud pro tuto dohodu nezíská dostatečnou podporu, nechá poslance 13. března hlasovat o tom, zda si přejí, aby Británie vystoupila z EU bez dohody. Pokud takový scénář poslanci odmítnou, nechá je pak 14. března hlasovat o tom, zda podpoří odklad termínu vystoupení země z EU.

Odklad by podle Mayové sice poskytnul vládě více času na vyjednávání případných změn v brexitové dohodě, premiérka však zdůraznila, že varianty, které před poslanci leží, jsou stále stejné. Musí se podle ní rozhodnout, zda má Británie opustit EU s dohodou, bez ní nebo v EU zůstat.

„Chci zcela jednoznačně říci, že sama o prodloužení lhůty (stanovené v) článku 50 nestojím. Naším jediným zájmem by mělo být vyjednání dohody a odchod 29. března,“ řekla premiérka. Zdůraznila také, že pokud by byl nový termín stanoven později, než koncem června, znamenalo by to, že se Británie bude muset zúčastnit voleb do Evropského parlamentu. „Jaký vzkaz bychom tím vyslali 17 milionům lidí, kteří téměř před třema lety hlasovali pro odchod z EU?“ uvedla premiérka.

Slibuje nedosažitelné

Labouristický poslanec Hillary Benn se premiérky zeptal, k čemu případný odklad brexitu využije, nedostal ale odpověď. Větší odpor nevyvolal plán Mayové ani u tvrdých zastánců brexitu: konzervativní poslanec Jacob Rees-Mogg například televizi Sky řekl, že ani odklad jej rozhodně nepřiměje k tomu, aby pro dohodu o odchodu z EU hlasoval.

Opoziční lídr Jeremy Corbyn v reakci na prohlášení Mayové uvedl, že je její přistup k odchodu Británie z Evropské unie „groteskně bezohledný“. Podle předsedy Labouristické strany Mayová „slibuje dosáhnout něčeho, co není dosažitelné“. „Důsledky cynických taktik premiérky na běžný život pociťují lidé po celé zemi,“ dodal Corbyn.

Pokud by dohoda uzavřená s Evropskou unií byla nakonec přece jen v parlamentu schválena, měla by být podrobena schválení lidem v druhém referendu. Mayová v reakci na Corbynova slova uvedla, že druhé referendum by bylo „zradou důvěry britského lidu“.

Parlament již jednou dohodu s Bruselem odmítl. Kontroverzní částí je takzvaná irská pojistka, která má zabránit klasickým hraničním kontrolám mezi Irskem a Severním Irskem. Mayová se nyní snaží s EU dojednat změny, Brusel ale text dohody měnit nehodlá.

Možnost druhého referenda se přiblížila

Situaci kolem brexitu včera zkomplikovalo vyjádření opozičních labouristů, kteří jasně deklarovaly, že podpoří nebo sami podají návrh na konání druhého referenda. Stane se tak v případě, že britský parlament odmítne jejich alternativní plán brexitu, který mimo jiné zahrnuje i trvalé setrvání Británie v celní únii s EU.

"Labouristé tento týden přijdou se svým alternativním plánem a předloží ho k hlasování v Dolní sněmovně," uvedl v pondělí mluvčí strany pro brexit Keir Starmer. "Pokud parlament náš plán odmítne, pak labouristé dodrží svůj slib z výročního sjezdu strany a podpoří (nové) lidové hlasování," dodal.

Šéf labouristů Jeremy Corbyn v reakci na vyjádření premiérky Mayové dnes uvedl, že jeho strana bude chtít potvrzující referendum i v případě, že by dohoda nakonec prošla parlamentem. „Jestliže nějakým způsobem v pozdější fázi projde, domníváme se, že musí existovat potvrzující veřejný hlas. Jen tak uvidíme, zda mají lidé pocit, že to je to, pro co hlasovali,“ řekl.

Reuters soudí, že labouristé by tak mohli získat ty poslance, kteří by dohodu Mayové nakonec podpořili ve snaze vyhnout se neřízenému brexitu, ale kteří dávají přednost uspořádání druhého referenda. To by se ale mohlo patrně konat nejdříve v červnu a vynutilo by si tedy odklad brexitu.

Dolní sněmovna má o dalších krocích jednat a hlasovat ve středu. Očekává se, že poslanci přijdou s návrhy, které by mohly otevřít cestu k odkladu brexitu nebo právě k dalšímu plebiscitu. Podle BBC se například několik umírněných konzervativních poslanců chystá navrhnout dvouměsíční odklad brexitu, pokud brexitová dohoda nebude schválena do 13. března.