Lepší Boris Johnson a brexit než nové referendum o setrvání v Unii a Jeremy Corbyn. Jasným výsledkem čtvrtečních parlamentních voleb včera britští voliči potvrdili odchod své země z Evropské unie. „Mandát voličů mluví za vše. Evropskou unii opustíme 31. ledna, už neexistuje žádné ‚pokud‘, žádné ‚ale‘, žádné ‚možná‘,“ uvedl nadšený vítěz voleb Johnson, který v čele konzervativců dosáhl nejlepšího výsledku za poslední desetiletí.

Britský premiér a šéf konzervativců Boris Johnson (vlevo) a lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn před volebními místnostmi na kombinovaném snímku z 12. prosince 2019.
Historická porážka labouristů. Británie odejde z EU na konci ledna, řekl Johnson

Oproti situaci před volbami, kdy konzervativci neměli většinu v Dolní sněmovně, mají po čtvrtečních volbách jasnou převahu 364 křesel v 650člennné dolní komoře parlamentu. A mají tak možnost bez větších problémů odhlasovat dohodu o vystoupení, kterou dojednal na podzim s Evropskou unií Johnson. K jasnému vítězství konzervativců přispěla neobliba extrémně levicového vůdce labouristů Jeremyho Corbyna, jehož strana naopak zaznamenala nejhorší výsledek od roku 1930.

Corbyn se však včera nevzdal předsednictví strany a hodlá vést stranu nejméně do mimořádného sjezdu na jaře příštího roku. K debaklu strany přispělo také to, že labouristé nebyli schopni nabídnout alternativu brexitu, i proto, že sám Corbyn nebyl pro setrvání Británie v EU.

Vzkaz do Bruselu je jasný a potvrdit ho má hlasování o dohodě o vystoupení, jež se má uskutečnit ještě příští týden, tedy před Vánoci. „Více než 360 mandátů představuje pohodlnou hlasovací většinu, aby Boris Johnson prohlasoval jím sjednanou dohodu s Unií,“ uvádí analytik Asociace pro mezinárodní otázky Kryštof Kruliš.

Skotsko a Irové

Na straně Unie panuje spíše úleva, že se Británie vyhnula jasnou volbou dalšímu období váhání a zmatků. „Do jisté míry to může být i úleva, že víme, na čem jsme, a můžeme se soustředit na budoucnost – tedy nastavení úzké spolupráce mezi EU, Českem a Velkou Británií“ uvedl šéf české diplomacie Miroslav Petříček.

Problematickým momentem voleb je velký úspěch nacionalistů ve Skotsku a Severním Irsku, což může v budoucnu vést až k rozpadu Spojeného království.

Sčítání hlasů britských voleb
Vítězství pro brexit. Labouristé zažívají předvánoční noční můru, píše tisk