Johnsonovi se totiž nepodařilo prosadit v parlamentu novou brexitovou dohodu, kterou dojednal před týdnem s EU. Zákonodárci v sobotu odložili její schvalování do doby, než bude schválen prováděcí zákon k brexitu. Následně v druhém čtení tento zákon schválili, vzápětí ale zamítli vládou navržený velmi rychlý harmonogram jeho dalšího schvalování a kabinet proto další projednávání pozastavil.

Vlajky Evropské unie před sídlem EU v Bruselu
Další zpoždění brexitu? Tusk doporučil evropským lídrům, aby odklad podpořili

Johnson musel už v sobotu v souladu se zákonem požádat EU o odklad termínu brexitu. Krok, který premiér osobně odmítá, v britských médiích vydává za "žádost parlamentu o odklad". Zda Brusel vyhoví, by mohlo být jasné už v pátek, kdy se sejdou velvyslanci unijních zemí.

Zdroj z okolí britského předsedy vlády už v úterý uvedl, že pokud by evropská sedmadvacítka souhlasila s odkladem brexitu až do 31. ledna příštího roku, bude Johnson usilovat o předčasné volby jako o jediné řešení patu. Zastáncem předčasných voleb je podle bulvárního listu The Sun především kontroverzní poradce premiéra Johnsona Dominic Cummings.

Podle britských médií ale někteří ministři s touto strategií nesouhlasí a chtějí se soustředit na schválení prováděcího zákona k brexitu. Jiný zdroj, který dnes citovala BBC ale tvrdí, že žádné spory v kabinetu ohledně dalšího postupu nepanují.

Demonstranti s deštníky v britských barvách a s vlajkami EU a USA před budovou parlamentu v Londýně 22. října 2019
Poslanci odmítli harmonogram zákona o brexitu. Johnson projednávání zastavil

Pokud by se měly skutečně konat předčasné volby, jejich nejbližším možným termínem by byl 28. listopad, upozornila BBC. Podle zákona musí totiž mezi vyhlášením voleb a jejich konáním uplynout nejméně 25 dní.

Předseda Konzervativní strany James Cleverly dnes prohlásil, že se vláda nadále připravuje na odchod Británie z Evropské unie 31. října bez dohody.