Po desetiletích, kdy se Británie řídila společnou obchodní politikou EU, se teď Londýn soustředí na vyjednávání dohod o volném obchodu s každou zemí světa zvlášť. Cílem je mít do tří let dojednány smlouvy, které pokryjí 80 procent britského obchodu.

Nový obchodní režim dostal název UK Global Tariff (UKGT) a podle vlády bude jednodušší než unijní režim nazývaný EU Common External Tariff. Vztahovat se bude na země, s nimiž Británie nemá žádnou obchodní smlouvu, a odstraní všechny sazby do dvou procent.

Brexit. Ilustrační snímek
Od tvrdého brexitu dělí Británii měsíc a půl. Může znamenat ekonomickou ránu

"Náš nový celní režim bude přínosem pro britské spotřebitele a domácnosti, protože odstraní byrokracii a zlevní tisíce produktů každodenní potřeby," uvedla ministryně obchodu Liz Trussová. Dohoda UKGT bude ustavena v librách, právní úpravou projde ještě letos a platit by měla od ledna 2021.

V novém obchodním režimu zmizí cla na širokou škálu produktů. Znamená to, že zhruba 60 procent veškerého zboží a služeb se bude ze světa dostávat do Británie bezcelně a podle podmínek Světové obchodní organizace (WTO), případně podle již uzavřených smluv o prioritním přístupu na trh, uvedla vláda.

Některá cla budou zrušena

Británie ale zachová cla na řadu produktů, které se vyrábějí v Británii a které jsou pro britský průmysl důležité, zejména kvůli zaměstnanosti. To se týká i zemědělství, automobilového sektoru a rybolovu. Zrušena budou naproti tomu cla v objemu 30 miliard liber (924 miliard Kč) ročně na dovoz škály zboží, které vstupuje do britského dodavatelského řetězce. To jsou věci jako šrouby či matice, nářadí a další.

Vláda avizovala, že zruší i cla na výrobky, které podporují energetickou efektivitu, například termostaty a LED lampy. Zavede přechodně nulové clo na výrobky, které se používají v boji s nemocí covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. To se týká třeba osobních ochranných prostředků.

Lidé ve Stockholmu
Náročná doba. Země Evropské unie čeká nejtěžší recese za desetiletí

Británie rozhodla o vystoupení z EU v červnu 2016, po vleklých jednáních z bloku odešla na konci letošního ledna. Do konce tohoto roku platí přechodné období, v němž Londýn musí vyjednat zejména obchodní vztahy nebo bezpečnostní spolupráci.