„Nejdůležitější informací je: Zachováme se k vám stejně, jako vy k nám. A bezvízové cestování by bylo pro všechny nejlepší a nejjednodušší,“ citoval místopředsedu Evropské komise Franse Timmermanse deník The Guardian.

Podle britského listu by navržený bezvízový styk umožnil občanům Spojeného království cestovat do schengenského prostoru a některých dalších států nejdéle na devadesát dní. Kromě 22 zemí schengenského prostoru a čtyř asociovaných států, tedy Islandu, Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska, se návrh mimo jiné týká i Bulharska, Chorvatska, Kypru či Rumunska.

Britská premiérka Theresa Mayová.
Vyjednávání o brexitu končí. Smlouva může být do dvou dnů, tvrdí britská vláda

V případě, že by jednání o „rozvodové dohodě“ ztroskotala a Británie by z unie 29. března 2019 odešla takzvaným „tvrdým“ brexitem, mělo by toto bezvízové cestování platit už od následujícího dne – tedy 30. března 2019. V opačném případě by režim začal platit po konci přechodného období, které by mělo trvat do 31. prosince 2020.

O návrhu budou nyní jednat členské země bloku i Evropský parlament. Komise by celou věc ráda uzavřela co nejdříve, nejlépe ještě před 30. březnem příštího roku.

Intenzivní jednání skončila

Zpravodajský server BBC přitom dnes s odvoláním na britské vládní zdroje uvedl, že intenzivní jednání o brexitu jsou u konce a definitivní dohody o odchodu Británie z EU může být dosaženo v následujících 48 hodinách. Podle britských médií byla noční jednání diplomatů, která skončila až krátce před třetí hodinou ráno, „velmi pozitivní s optimismem na obou stranách“.

Smlouvu by tak představitelé obou stran mohli podepsat na listopadovém summitu ostrovní země s EU. Finální summit o brexitu je pak naplánován na 13. a 14. prosince, upozornil britský list The Guardian.

Podle Timmermanse bude brexit, ať již s dohodou či bez ní, znamenat zmatky. „Naší povinností je zajistit, aby byly škody co nejmenší,“ ujistil novináře na tiskové konferenci.

V ulicích Londýna se sešlo více než půl milionu odpůrců brexitu.
Britové by v dalším referendu odchod z EU odmítli, ukázal průzkum