Návrh zákona poslanci schválili poměrem hlasů 340 ku 256. Učinili tak navzdory tomu, že členové vlády před nedávnem přiznali, že by zákon porušil mezinárodní právo. Podle ministra pro Severní Irsko Brandona Lewise ale jen "velmi specifickým a omezeným způsobem".

Vlajky EU v Bruselu. Ilustrační snímek
Odstraňte sporný návrh do konce září, žádá EU Británii. Jinak může přijít odveta

Premiér Boris Johnson zákon obhajuje jako nezbytnou pojistku a "záchrannou síť" pro případ, že s Bruselem nevyjedná obchodní dohodu. Zabránit zákonem chce především tomu, aby EU používala otázku Severního Irska jako "klacek" proti Británii.

Protokol o Severním Irsku

Zákon v případě schválení umožní britské vládě nabourat jeden z pilířů brexitové dohody, kterou loni Johnson s EU uzavřel. Norma míří na takzvaný protokol o Severním Irsku, který stanovuje, že na tuto část Spojeného království se i po přechodném období po brexitu, tedy po konci letošního roku, budou vztahovat pravidla jednotného unijního trhu. Cílem protokolu je předejít kontrolám na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou.

Vlajky EU a Británie. Ilustrační foto
České firmy podceňují přípravu na změnu v obchodování s Británií, varuje expert

Evropská unie návrh zákona o vnitřním trhu kritizuje. Nesouhlas s ním vyjádřila také pětice bývalých premiérů: konzervativci Theresa Mayová, David Cameron a John Major a labouristé Tony Blair a Gordon Brown.

Návrh měl i řadu kritiků ve vládní Konzervativní straně, Johnson je ale nakonec přesvědčil, aby pro něj hlasovali. Slíbil jim, že budou moci o použití pravomocí vyplývajících ze zákona v parlamentu hlasovat.