Poslanci a média čekají především odpolední vystoupení premiéra Borise Jiohnosona, který kvůli překotnému vývoji zkrátil svůj pobyt v New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN a dnes v poledne se vrátil do Londýna. Spekuluje se, že premiér požádá poslance o schválení předčasných voleb.

Brexit. Ilustrační snímek
Britský soud: Vynucená přestávka parlamentu je nezákonná

Cox, který podle televize Sky News dodal britské vládě dobrozdání o legálnosti kontroverzní parlamentní přestávky, zdůraznil, že kabinet vždy jednal v dobré víře. Kritici ale postup vlády označili za snahu umlčet parlament v kritické době před termínem brexitu 31. října.

"V nadcházejících dnech zvážím, zda je ve veřejném zájmu širší zveřejnění mé právní rady poskytnuté vládě," uvedl Cox. Vyloučil přitom, že by se vláda rozhodla znovu přerušit práci parlamentu způsobem, který by nebyl v souladu s úterním verdiktem nejvyššího soudu.  

Obnovení suverenity

Prokurátor v rozpravě s poslanci odmítl, že by se soudní rozhodnutí dalo označit za "ústavní puč". Tak ho podle britského tisku komentoval Jacob Rees-Mogg, který za kabinet dojednává program Dolní sněmovny.

Po konstatování jednoho z poslanců, že dnes byla obnovena parlamentní suverenita a poslanci určí, co se bude dál dít s brexitem, Cox prohlásil, že tento parlament už nemá morální právo zasedat, když třikrát odmítl brexitovou dohodu a též předčasné volby. "Tento parlament je mrtvý parlament," dodal prokurátor a za nesouhlasných výkřiků mnoha přítomných označil Dolní sněmovnu za "ostudu".

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker: Brexit je tragickým okamžikem pro Evropu

Podle úterního soudního verdiktu Johnson jednal nezákonně, když požádal na konci srpna královnu Alžbětu II., aby přerušila zasedání parlamentu do 14. října. Rozhodnutí o ukončení schůze ve druhém zářijovém týdnu a zahájení nového zasedání až 14. října bylo podle nejvyššího soudu neplatné od samého počátku. Šéf sněmovny John Bercow hned po ohlášení tohoto stanoviska svolal schůzi dolní komory na dnešek.