Londýn je jedním z největších finančních center na světě a velký počet mezinárodních bank má svou evropskou základnu právě zde. Pokud ale 29. března vystoupí Británie z Evropské unie bez dohody, přijdou tyto banky o volný přístup do evropského finančního sektoru.

Proto vládne v City, bankovním srdci Londýna, strach z velkého odlivu kapitálu a profesionálů do jiných finančních center Evropy, jako je například Dublin, Frankfurt či Paříž. „Často slyším z okolí, že se finanční instituce připravují na brexit především vyčleněním peněz navíc, jako rezervy na nepředvídatelné události a situace,“ uvádí konzultantka ve finančním sektoru Hana Drake, která působí převážně v londýnské City. „

Některé firmy se přemisťují do Evropy anebo i mimo. Ale myslím, že většina se stěhuje pouze na papíře. To znamená, že z právního hlediska budou mít jádro firmy a adresu například v Dublinu anebo v Lucembursku, ale většina firmy a zaměstnanců zůstane v Británii,“ říká Drake.

Brexit stál miliardy

Kvůli přípravám na brexit už banky utratily přes miliardu liber (30 miliard korun) a podle mnohých je toto jen začátek. „Žádný sektor neunikne zvýšeným výdajům kvůli brexitu,“ nechala se slyšet Gina Miller, vedoucí investiční skupiny SCM a prominentní odpůrkyně brexitu. „Stejně je ale směšné utrácet takové peníze, když není ani parlamentní podpora a ani vůle pro katastrofický brexit bez dohody,“ dodává.

Mnoho bank také přemisťuje velké sumy peněz na své evropské účty, aby je měly k dispozici pro zákazníky na kontinentě. Například bankovní velikán Barclays převedl 155 miliard liber z Londýna do Dublinu. Zdroje ze samotné banky přiznaly, že tak udělaly kvůli ztrátě důvěry v úspěšné vyjednání dohody mezi Británií a EU.

Problémem mnohých firem a bank je především nejistota. „Firmy a banky, které touží po nějaké jistotě, toho v posledních dnech sice slyšely hodně, ale nic, co by je mohlo nějak uklidnit,“ vysvětlil James Stewart, vedoucí brexit oddělení v poradenské firmě KPMG. „Spíše k nám naši klienti přicházejí s obavami, že jejich investice jsou v ohrožení.“

Katastrofa nebude?

V City stále někteří doufají, že je to vše jen nepříjemnou epizodou. „Většina doufá, že se brexit opozdí, úplně zruší anebo alespoň bude jeho dopad zmírněný různými dohodami. Ale v rámci firemního plánování se připravují na různé výsledky,“ popsala situaci v City Hana Drake.

Nemyslí si ale, že po brexitu se City zcela vyprázdní, mnoho odborníků tu podle ní nadále zůstane. „Nebude tak zle, jak se zdá. A Británie se zase brzy postaví na nohy,“ dodává optimisticky.