Mayová chce předložit parlamentu smlouvu o odchodu z EU a politickou deklaraci, na jejichž textu se ani po pondělním nočním jednání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem nic nezměnilo. Zvrátit dosud odmítavý postoj části poslanců mají tři nové texty, které poslanci rovněž dostanou k hlasování.

Gibraltar. Ilustrační snímek
Brexit bez dohody? Největší obětí může být Gibraltar

Jedním je podle Mayové "právně závazný nástroj" vztahující se k brexitové smlouvě, který má Bruselu znemožnit, aby po neomezenou dobu vázal Británii k unijním pravidlům pomocí zmíněné pojistky.

Její pomocí chce sedmadvacítka předejít vzniku tvrdé hranice mezi Irskem a Severním Irskem, která by podle mnohých vedla k novému napětí v historicky neklidném regionu. Část zvláště konzervativních poslanců se naopak domnívá, že Británie bude prostřednictvím pojistky proti své vůli součástí unijního obchodního prostoru.

Další z úprav, která má tuto obavu rozptýlit, je společné prohlášení připojené k politické deklaraci, které mimo jiné zavazuje obě strany, aby se usilovně snažily do prosince 2020 najít "alternativní ujednání", díky nimž by nemusela sporná pojistka vůbec vstoupit v platnost.

Brexit. Budova britského parlamentu. Ilustrační snímek
Labouristé by měli podpořit setrvání v EU, tvrdí jejich stínový ministr

Posledním novým bodem bude jednostranné prohlášení Británie, podle něhož bude moci Londýn přijmout opatření, díky nimž bude platnost pojistky pouze dočasná.

Právní závaznost

Labouristická opozice označila doplňky k brexitové dohodě za právně nezávazné, a tudíž nedostačující. Ministr životního prostředí Michael Gove ale v rozhovoru s BBC zopakoval vládní stanovisko, že texty mají stejnou právní sílu jako sama dohoda o podmínkách odchodu, o které budou večer britští poslanci hlasovat. Rovněž irský premiér Leo Varadkar dnes podle televize Sky News ujistil, že texty jsou právně závazné, ačkoli nejsou součástí dohody.

Někteří členové Dolní sněmovny ale chtějí klíčové hlasování o brexitové dohodě odložit na středu, aby měli dostatek času na posouzení novinek. Jejich podstatou jsou ujištění, že Británie nebude neomezenou dobu vázána k unijním pravidlům pomocí takzvané irské pojistky a že obě strany budou do prosince 2020 usilovat o „alternativní ujednání“, díky nimž by nemuselo sporné ustanovení vůbec vstoupit v platnost.

Stanovisko prokurátora

Britský generální prokurátor Geoffrey Cox ve své odborné analýze v úterý uvedl, že právní riziko, že Británie uvázne v unijních strukturách na neomezenou dobu při uplatnění takzvané irské pojistky po brexitu, trvá i přes doplněk k brexitové dohodě, který s Evropskou unií na poslední chvíli v pondělí vyjednala premiérka Theresa Mayová.

Britská premiérka Theresa Mayová
Naděje pro brexitovou dohodu? Britští poslanci dali Mayové tři podmínky

Právě riziko, že Spojené království zůstane natrvalo připoutáno k unijním strukturám, části britských poslanců vadí. Unie ale ujišťuje, že toto řešení, pokud na něj vůbec dojde, by mělo být pouze dočasné. Rozvodovou dohodu kvůli pojistce ale znovu otevírat nehodlá.

Coxovo stanovisko tak může být pro osud brexitové dohody klíčové, protože mnoho zákonodárců uvedlo, že se budou při hlasování řídit jeho názorem. Podle deníku Guardian nepodpoří kvůli Coxovým závěrům dohody severoirští unionisté. 

Labouristický stínový ministr pro brexit Keir Starmer, jenž je sám právník, dříve na twitteru uvedl, že si nové doplňky k brexitové dohodě již prostudoval a že by byl překvapen, kdyby Coxovi stačily. Připomněl, že prokurátor ve svém posledním posudku v prosinci ohledně irské pojistky uvedl, že tento režim by „trval neomezeně“, dokud by nebylo nalezeno jiné řešení. 

Britská premiérka Theresa Mayová
Mayová varovala poslance. Pokud neschválíte dohodu, brexit nemusí nastat