Pokud se premiérce Therese Mayové podaří do 20. března prosadit v parlamentu brexitovou dohodu, požádá Velká Británie o odložení odchodu z Evropské Unie do 30. června. „Pokud se dohodu prosadit nepodaří, mohl by být odklad brexitu mnohem delší,“ konstatuje britský deník Independent.

Zda poslanci nakonec dohodu přijmou zůstává nejasné. Opoziční labouristé dnes podle deníku Independent jednali o návrhu poslanců Petera Kylea a Phila Wilsona, kteří jsou ochotni dohodu podpořit, pokud o ní bude nejprve hlasováno v referendu. 

„Dnes odpoledne se Jeremy Corbyn, John McDonnell, Nick Brown a Keir Starmer setkali s Peterem Kylem a Philem Wilsonem. Konstruktivní debata byla součástí labouristické strany o jednání s poslanci napříč parlamentem s cílem najít řešení patové situace ohledně brexitu,“ uvedl mluvčí strany. K jednání mezi dvojicí poslanců a čelními představiteli Labouristické strany došlo po zamítnutí dodatku o druhém brexitovém referendu.

Labouristé chtějí referendum

Ve svém proslovu po hlasování však opoziční lídr Corbyn prohlásil, že dohoda premiérky Mayové „již nadále není životaschopná“, steně jako brexit bez dohody. Předsedkyni vlády vyzval, aby zahájila kroky k odložení termínu odchodu z EU. 

Znovu zopakoval, že labouristé i nadále podporují nové veřejné referendum „ne jako politický manévr, ale jako realistické řešení, které by pomohlo situaci vyřešit“.  

Pozměňovací návrhy neuspěly

Před klíčovým hlasováním rozhodovali zákonodárci o osudu navrhovaných dodatků. První návrh, který by byl využit k uspořádání nového referenda, předložila nezávislá poslankyně Sarah Wollastonová. Jeho odmítnutí se očekávalo, protože ho odmítli podpořit i opoziční labouristé, kteří přitom jsou pro vypsání dalšího lidového hlasování. Jejich zástupce ale dnes řekl, že parlament se nyní musí soustředit na otázku odkladu brexitu.

K tomu, aby poslanci odmítli volání po uspořádání dalšího referenda, vyzvali i mnozí zástupci organizací, které další plebiscit požadují. Podle nich není nyní na takový krok vhodný čas.

Neschválený dodatek se týkal vládního návrhu, který předpokládá krátký odklad data vystoupení Británie z EU za předpokladu, že poslanci do 20. března schválí dohodu o brexitu, kterou s EU vyjednala premiérka Theresa Mayová. Tuto dohodu už parlament dvakrát odmítl, naposledy v úterý.

Těsná porážka

Druhý dodatek, o kterém poslanci hlasovali, vzešel od labouristického poslance Hillaryho Benna. Ten vládu žádal, aby poslancům umožnila 20. března hlasovat o různých možnostech dalšího postupu v brexitové krizi. To by podle předkladatele mělo umožnit najít sněmovně cestu ze současné patové situace.

Návrh, který by v případě schválení v podstatě přenesl zodpovědnost za další postup z vlády na parlament, neprošel jen těsným rozdílem dvou hlasů. Podpořilo ho 312 zákonodárců, 314 se postavilo proti. 

Neuspěl ani třetí dodatek, který poslancům i tentokrát předložili opoziční labouristé. Návrh, aby parlament vyloučil možnost odchodu Velké Británie z EU bez dohody a zároveň odložil brexit do chvíle, kdy se podaří najít přijatelné řešení, byl zamítnut poměrem 318 ku 302 hlasům. 

Čtvrtým dodatkem, o kterém měli zákonodárci hlasovat, byl návrh labouristického polsance Chrise Bryanta, který měl vyloučit opětovné předložení vládní brexitové dohody. K rozhodnutí však nakonec nedojde, Bryan podle deníku Independent svůj návrh stáhl.

Čtyři dodatky

Předseda Dolní sněmovny John Bercow oznámil výběr dodatků, o kterých umožní poslancům hlasovat, na počátku debaty o odkladu termínu brexitu. Podle dosavadních plánů by měla Británie opustit evropský blok 29. března. Dnes by měla ale Dolní sněmovna hlasovat o návrhu, na základě kterého by vláda požádala evropskou sedmadvacítku o odklad data odchodu.

Vládní návrh stanovuje, že pokud by Dolní sněmovna do 20. března schválila dohodu vyjednanou premiérkou Mayovou, požádal by kabinet o odklad do 30. června. Tento spíše technický odklad by pak sloužil k tomu, aby země včas přijala veškeré zákony, které jsou k hladkému opuštění unie nutné. Podle britských médií by se premiérka mohla pokusit předložit příští týden svou brexitovou dohodu k již třetímu hlasování.