"Odchod bez dohody je mimo hru, Labouristická strana tudíž dnes večer podpoří parlamentní volby," vzkázal Corbyn na twitteru. Předtím v prohlášení uvedl, že poslední kroky 27 zemí EU pro následující tři měsíce naplnily podmínku labouristů ohledně "neřízeného" brexitu. Členské státy unie v pondělí souhlasily s britskou žádostí o "pružný" odklad brexitu do konce ledna 2020, potřebný právní postup by měl být velmi brzy u konce.

Britský premiér Boris Johnson opouští se svým poradcem Dominicem Cummingsem své sídlo v Downing Street v Londýně.
Británie souhlasí s odkladem brexitu, potvrdil Johnson

"Teď spustíme nejambicióznější a nejradikálnější kampaň za skutečnou změnu, jakou kdy naše země viděla," pokračoval Corbyn. Britové podle něj dostávají příležitost, jaká přichází jen jednou za generaci. "Je načase," dodal.

Labouristé přitom v pondělí večer zabránili vyvolání prosincových voleb, když se ve věci zdrželi hlasování a plán tudíž nemohl získat potřebnou podporu dvou třetin dolní komory parlamentu. Corbyn byl kvůli svému nejasnému postoji terčem kritiky, protože po nových volbách pravidelně volal už nejméně 12 měsíců. Jeho strana však v posledních týdnech ztrácí v průzkumech preferencí na vládní konzervativce kolem deseti procent a značná část labouristických poslanců byla proti předvánočním volbám.

Britský premiér Boris Johnson se za poslední dva měsíce pokusil rozpustit parlament třikrát. Nyní se snaží svého cíle dosáhnout alternativním mechanismem, při němž na rozdíl od předchozích případů stačí hlasy prosté většiny poslanců. Příslušný návrh zákona začne dolní komora parlamentu projednávat po 14:00 SEČ.

Předseda Evropské rady Donald Tusk
EU schválila odložení brexitu. Nový termín stanovili zástupci na leden 2020

Opatření však musí projít všemi fázemi legislativního procesu a může být pozměňováno, konečný výsledek tak zdaleka není jasný. Očekávají se například spory ohledně data předčasných voleb, protože část opozice požaduje termín 9. prosince. Vyloučena není také snaha prosadit hlasovací právo pro usedlíky ze zemí EU nebo osoby mladší 18 let. Konzervativní straně premiéra Johnsona schází k hlasovací většině několik desítek poslaneckých křesel.

Pokud by nakonec parlament předvánoční volby schválil, znamenalo by to, že Britové budou v posledním měsíci roku volit poprvé od roku 1923.

Prolomení patové situace

Podle premiéra Johnsona je tento postup nutný pro prolomení patové situace v Dolní sněmovně. Johnsonova vláda v ní stejně jako předchozí kabinet nedokázala prosadit dohodu o podmínkách brexitu, který se tak znovu odkládá, tentokrát na 31. leden 2020. Projednávání prováděcího zákona k dohodě minulý týden vláda zastavila, když po prvotním úspěchu poslanci odmítli její plán extrémně rychlého schvalování komplikovaného opatření.

Komentátoři se shodují, že výsledek očekávaných předčasných voleb je zcela nepředvídatelný. Připomínají, že i před posledními volbami v roce 2017 měli konzervativci v průzkumech značný náskok, v kampani o něj ale přišli a parlamentní většina jim těsně unikla.

Britský premiér Boris Johnson na schůzi parlamentu
Brexit, nebo volby? Britská vláda je rozdělená, píší tamní média

"Žádná ze stran si ani zdaleka nemůže být jistá tím, co přijde. Volby v této roční době jsou neobvyklé a překvapivé," napsala hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová. Podle agentury Reuters by měli voliči na výběr mezi "povzbuzeným Johnsonem prosazujícím svou brexitovou dohodu" a "socialistickou" vládou v čele s Corbynem. "Jestliže žádná strana nedosáhne přesvědčivého vítězství, brexitový pat bude pokračovat," konstatuje Reuters.