Z jejího okolí se však ozývají hlasy, že je Mayová vzhledem k rychle se krátícímu času na rozhodování připravena variantu s největší podporou velmi pečlivě zvážit. Mayová bude zároveň stále pokračovat v hledání podpory pro možné čtvrté hlasování o své brexitové dohodě.

Poslanci dosud předložili devět návrhů, o nichž dnes chtějí hlasovat. Kolik jich skutečně dostanou k vyjádření, o tom rozhodne po poledni předseda Dolní sněmovny John Bercow.


Posuzovat bude na jedné straně požadavky zastánců rázného brexitu, jako je odchod bez dohody či právo zrušit takzvanou irskou pojistku. Na straně druhé pak stojí dva návrhy na nové referendum, které by dalo voličům možnost vyslovit se k neřízenému brexitu či vyjednané dohodě s EU.

Lídr britských labouristů Jeremy Corbyn
Nedůvěra premiérce Mayové. Šéf labouristů Corbyn chce předčasné volby


Větší šanci na úspěch dávají britská média návrhu na vytvoření celní unie Británie s evropským blokem, který byl minulý týden nejtěsněji zamítnutým návrhem. O této labouristy prosazované variantě, jež by mohla učinit spornou irskou pojistku nepotřebnou, začali podle médií uvažovat i někteří dosud odmítaví konzervativní poslanci.

Mayová pod tlakem

Parlamentní brexitová debata by měla skončit okolo 21:00 SELČ, kdy by poslanci měli stejně jako minule dostat půl hodinu na písemné vyjádření svých hlasů.

Mayová, která dnes chce opět přesvědčovat část odpůrců k souhlasu s brexitovou dohodou, je pod rostoucím tlakem poslanců své strany, jejichž část ji vyzývá k odstoupení. Lídr labouristů Jeremy Corbyn dal zároveň najevo, že hodlá v nejbližších dnech vyvolat hlasování o nedůvěře premiérce.

Británie musí Bruselu do 12. dubna sdělit svůj další postup ve snaze o spořádaný odchod z EU. Pokud tak neučiní nebo unijní země neschválí další odklad, dojde o půlnoci tohoto dne na neřízený brexit.

Britská premiérka Theresa Mayová.
Hodlá Mayová vypsat nové volby? Konzervativci tomu chtějí zabránit