V nočním hlasování britští poslanci schválili jen jediný bod, a to posun odchodu Británie z EU z 29. března na 12. dubna, nedojde-li k dohodě s EU, a na 22. května, bude-li dohoda přijata. Návrh byl dle očekávání přijat výraznou většinou 441 ku 105 hlasům.

Britská premiérka Theresa Mayová
Mayová stále hledá podporu pro dohodu o brexitu. Poslanci přebírají iniciativu

Krátce poté přistoupil předseda Dolní sněmovny John Bercow k představení očekávaných výsledků hlasování o osmičce poslaneckých návrhů, které by mohly naznačit další kroky brexitu.

V sále panovalo citelné napětí, po vynesení verdiktu však zavládly spíše rozpaky. Každý z osmi návrhů totiž zákonodárci odmítli. 

Příslib rezignace

Ani případné schválení jednoho z osmi poslaneckých návrhů však nebylo zárukou jeho realizace. Konečné slovo by i tak měla premiérka Theresa Mayová, která se na dnešním jednání odpovědi na otázku, zda bude její vláda výsledek hlasování akceptovat, vyhnula.

Mayová se pokusila večerní hlasování odvrátit, když poslancům Konzervativní strany nařídila, aby tento bod jednání nepodpořili. Utrpěla však porážku poměrem 331 ku 287 hlasům.

Šéf Dolní sněmovny John Bercow zároveň premiérku varoval, že neumožní třetí hlasování o dohodě s EU dříve, než budou zapracovány změny, které poslanci požadují. „Chápu, že by vláda mohla uvažovat o tom, že předloží dohodu k třetímu hlasování zítra, nebo v pátek. Rád bych dal jasně najevo, že očekávám zásadní změny,“ uvedl.

Britská premiérka Theresa Mayová
Dny premiérky Mayové jsou možná sečteny. Čelí vzpouře ve vládě, má odstoupit

Překvapivé prohlášení dnes učinila sama premiérka, která britské zákonodárce informovala, že v případě schválení dohody s Evrospkou unií svůj post opustí. „Jsem připravena odejít dříve než jsem plánovala, abych udělala to, co je správné pro tuto zemi a naši stranu,“ uvedla Mayová.

Slova předsedkyně vlády přispěly ke změně postoje bývalého ministra pro brexit Borise Johnsona. Ten podle deníku The Times uvedl, že díky příslibu změny na premiérském postu je ochotný dohodu s EU podpořit.

Severoirské unionisty (DUP) však Mayová přesvědčit nedokázala. Strana, na jejíž podporu se kabinet Mayové spoléhá, v prohlášení uvedla, že dohodu v případném třetím hlasování nepodpoří. „Vzhledem k tomu, že nebyly zajištěny nezbytné změny v irské pojistce, v případě dalšího hlasování vládu nepodpoříme,“ napsala DUP.

Zrušení brexitu či referendum

Jedním z textů, o kterém zákonodárci hlasovali, byl návrh označený písmenem B. Jeho autorem je konzervativní poslanec John Baron a předpokládá realizaci takzvaného tvrdého brexitu, tedy opuštění EU bez dohody. „Žádná dohoda je stále lepší, než špatná dohoda,“ zopakoval Baron slova, která v minulosti pronesla premiérka Mayová.

Plán D, který společně představili labourista Stephen Kinnock a konzervativec Nick Boles, by znamenal setrvání Velké Británie na jednotném evropském trhu. Kinnock ve svém proslovu zdůraznil, že podobný systém uplatňují například Norsko nebo Švýcarsko.

Britská premiérka Theresa Mayová
Třetí hlasování o rozvodové dohodě možná nebude, naznačila Mayová

Zachování některých vazeb s evropskými strukturami předpokládal také návrh K labouristického poslance Keira Starmera, který usiluje o zachování celní unie, ve které by měla Velká Británie možnost podílet se na budoucích obchodních dohodách. Britové by zároveň zůstali v úzkém kontaktu s jednotným trhem a účastnili se evropských programů financování a bezpečnostních dohod.

Mezi dalšími možnostmi bylo například zrušení brexitu, které navhovala poslankyně Joanna Cherryová ze Skotské národní strany nebo další referendum podle návrhu labouristky Margaret Beckettové.

Odpůrci brexitu demonstrovali v Bruselu v maskách Angely Merkelové a Theresy Mayové
Riziko neřízeného brexitu roste. Kontrolu převzala EU, soudí tisk