Poslanci v úterý večer nejprve odsouhlasili samotný návrh zákona, který zavádí do britského práva opatření z dohody o brexitu vyjednané s EU minulý týden, a poslali jej do dalšího projednávání. Jen o něco později ale odmítli vládnou navrhovaný plán pro jeho velmi rychlé schvalování.

Britský premiér Boris Johnson v parlamentu
Místo brexitu volby? Pokud dnes Johnson neuspěje, zastaví prý ratifikaci dohody

Johnsonův kabinet prováděcí zákon zveřejnil v pondělí večer a chtěl, aby jej poslanci schválili už ve čtvrtek večer, protože cílem premiéra je vyvést Británii z Evropské unie 31. října. O tomto termínu rozhodl v dubnu summit EU poté, co o už druhý odklad brexitu požádala tehdejší britská premiérka Theresa Mayová.

"Musím vyjádřit zklamání nad tím, že tato sněmovna odhlasovala zdržení namísto harmonogramu, který by zajistil, že by Spojené království mohlo odejít 31. října s dohodou," uvedl Johnson. "Nyní čelíme pokračování nejistoty. (…) Vláda musí přijmout jediný odpovědný kurz a zrychlit naše přípravy na vyústění bez dohody," dodal.

Irský premiér Leo Varadkar na úterním postupu britského parlamentu hledal pozitiva. "Je vítané, že Dolní sněmovna jasnou většinou hlasovala pro zákon potřebný ke schválení dohody o vystoupení. Nyní budeme očekávat další vývoj z Londýna a Bruselu ohledně dalších kroků včetně rozvrhu pro legislativu a potřeby odkladu," napsal na twitteru.

Žádost o odklad brexitu

"Evropská komise bere výsledky dnešních hlasování na vědomí a očekává, že ji britská vláda bude informovat o svých dalších krocích," uvedla mluvčí komise v reakci na večerní dění v britském parlamentu.

Předseda Evropské rady Donald Tusk už konzultuje s lídry ostatních 27 zemí EU britskou žádost o přesunutí brexitu na 31. ledna 2020. Johnson, který si další odklad osobně nepřeje, nepodepsaný dopis s žádostí o tento odklad odeslal do Bruselu v sobotu, jak mu ukládá zákon nedávno přijatý britským parlamentem.

Předseda Evropské rady Donald Tusk
Termín brexitu se blíží. Tusk: EU o odkladu rozhodne v příštích dnech

O případném dalším odkladu brexitu a jeho délce musí 27 členských států bloku rozhodnout jednomyslně, souhlasit musí také vláda v Londýně. Unijní diplomaté nyní mluví i o možnosti kratšího technického odkladu "rozvodu" Londýna s Bruselem do doby, než se prováděcí zákon podaří v britském parlamentu schválit. Pak ještě dohodu musí odsouhlasit Evropský parlament.

Ve středu a čtvrtek se britští poslanci vrátí k nedokončené debatě o nedávném parlamentním projevu královny, oznámil po večerních hlasováních Jacob Rees-Mogg, který v dolní komoře parlamentu předkládá vládní plány. Dodal, že v pátek Dolní sněmovna zasedat nebude.