Evropská unie se chce udržet na špičce světového kosmického výzkumu. V Praze proto vzniká nové řídicí centrum všech vesmírných programů EU. Pro české hlavní město to znamená příliv miliard korun na umístění nové agentury i vznik pracovních míst pro stovky špičkových odborníků a evropských úředníků. 

S kosmickým průmyslem má EU velké plány. „Vesmírný průmysl Evropské unie vytváří na čtvrt milionu pracovních míst a toto číslo se může do roku 2025 téměř zdvojnásobit,“ informoval výkonný ředitel nové agentury Rodrigo da Costa.

Café Evropa: Česká evropská politika na rozcestí
VIDEO: Česká evropská politika na rozcestí. Potýká se s roky Babiše

V Praze dosud sídlící agentura GSA se stala základem pro novou Agenturu EU pro kosmický program (EUSPA). Výrazně to rozšíří nejen činnost, ale i početní stav zaměstnanců, a to na trojnásobek. Bude také potřeba nové sídlo, protože to současné na břehu Vltavy už nepostačí.

Galileo a Copernicus

Česko se tak stalo centrem všech vesmírných projektů EU včetně dosavadních satelitních a navigačních projektů jako EGNOS a Galileo či Copernicus. Copernicus je program pozorování Země, který je mimo jiné klíčový i pro mezisektorové řešení evropské zelené agendy a zelené ekonomiky, nebo programy zaměřené na bezpečnost, včetně bezpečné komunikace pro státní orgány a instituce. EU tímto krokem nejen propojuje v jedné agentuře služby jako telekomunikace a satelitní navigace s vesmírným výzkumem a inovacemi. 

Zároveň si od toho slibuje lepší využívání vědy a soukromých firem při vývoji technologií, které jsou nezbytné pro schopnost Evropy být vedle USA klíčovým hráčem ve zkoumání vesmíru. 

V neposlední řadě vznik nové Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) představuje velké příležitosti i pro Česko – například větší zapojení do výzkumu vesmíru, vývoje technologií na komerční bázi nebo sběr zkušeností pro vlastní mise a projekty.

Pomůže vesmírný program zastavit oteplování?

S tímto krokem EU se pojí ale řada otázek. Jaké jsou dosud největší výzvy v oblasti vesmírného výzkumu, s kterými se EU potýká? Proč je nutné řešit vesmírnou problematiku na úrovni EU? Existují bezpečnostní hrozby, které by nově přijatý vesmírný program mohl pomoci řešit? Jaké konkrétní problémy by řešil Evropský vesmírný program v oblasti zelené transformace ekonomiky? 

Jsou elektromobily šance, nebo zkáza Česka?
VIDEO: Jsou elektromobily šance, nebo zkáza Česka?

Na tyto a další otázky se pokusila odpovědět debata Café Evropa na Facebooku a Deník.cz. Debaty se zúčastnili Karel Dobeš, vládní zmocněnec pro spolupráci s Evropskou agenturou pro navigaci GSA,  Jiří Dušek, astronom, ředitel Hvězdárny a planetária Brno a Martina Vondrášková, vedoucí oddělení HR, Agentura Evropské unie pro kosmický program (EUSPA). Moderátorkou byla Kateřina Etrychová.

Debatu organizuje Evropská komise v ČR a EUROPEUM Institute for European Policy ve spolupráci s Agenturou Evropské unie pro kosmický program EUSPA. Mediálním partnerem debaty je Deník.cz. 

Café Evropa v DeníkuCafé Evropa v DeníkuZdroj: DeníkCafé Evropa je formát debatování pro širokou veřejnost, který má za cíl neformálním způsobem zatraktivnit diskutování evropských témat většímu okruhu posluchačů. Organizátory debat jsou Zastoupení Evropské komise v ČR, Kancelář Evropského parlamentu a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM, ve spolupráci s regionálními středisky Europe Direct a Eurocentry. Cyklus diskuzí začal v prosinci 2015 a od té doby přinesl divákům přes 80 debat, během kterých měli možnost se zapojit do diskuze s experty z různých oblastí.

Diskuze Café Evropa probíhají v Praze i v regionech ČR a navštívili jsme s nimi již větší i menší regionální města, kde se s vámi i Deník.cz bude těšit na viděnou. V roce 2020 se projekt s ohledem na nepříznivý vývoj pandemie přesunul do online prostoru, díky čemu si našel i nové příznivce, ale v okamžiku, kdy to bude možné se těšíme s vámi na přímá setkání na živých debatách.

Debaty probíhají ve formátu 2-3 hostů a jsou moderovány jedním z našich zkušených moderátorů. Právě tento tým v roce 2021 doplnil Luboš Palata z Deníku. S Deníkem od letošního roku projekt diskuzí Café Evropa navázal mediální spolupráci. Materiály a záznamy z debat najdete jak na Denik.cz, na Facebooku Denik a regionálních FB, tak v tištěných vydáních Deníku.