Nejblíže k úspěchu byla celní unie, kde měli odpůrci navrch pouze o tři hlasy. Britská vláda v reakci uvedla, že bude nadále usilovat o schválení dohody se zbytkem Evropské unie, kterou vyjednala premiérka Theresa Mayová a kterou britský parlament již třikrát odmítl.

Brexit. Ilustrační snímek
Britští poslanci budou znovu hledat brexitový kompromis

Hlasování, které v případě úspěchu mohlo spoluurčit další vývoj patové situace, dopadlo těsněji než minulý týden, kdy poslanci zamítli celkem osm variant. Návrh konzervativního poslance Kena Clarka, aby britská vláda vyjednala trvalou celní unii s EU, v pondělí podpořilo 273 poslanců, proti bylo o tři více.

Druhým návrhem, který nebyl příliš daleko schválení, se stal podnět labouristických poslanců Petera Kylea a Phila Wilsona na vypsání referenda o připravené brexitové dohodě prosazované Mayovou. Tato varianta dostala 280 hlasů, oponentů bylo 292.

Rezignace ve straně

Návrh konzervativce Nicka Bolese označovaný jako společný trh 2.0, který je inspirován vztahem EU s Norskem, byl poražen poměrem hlasů 261 ku 282. Boles na jeho neúspěch reagoval rezignací na svůj post v Konzervativní straně.

Nejhůře dopadla varianta, s níž přišla poslankyně Skotské národní strany (SNP) Joanna Cherryová pokoušející se zabránit neřízenému odchodu i za cenu zrušení brexitu. Hlasovalo pro něj 191 zákonodárců, kdežto proti bylo 292.

Britská premiérka Theresa Mayová.
Hodlá Mayová vypsat nové volby? Konzervativci tomu chtějí zabránit

Ministr pro brexit Stephen Barclay zdůraznil, že pokud by dohoda tento týden prošla v parlamentu, nebylo by třeba odkládat brexit za 22. květen a Spojené království by se nemuselo účastni voleb do Evropského parlamentu.

Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn vyjádřil nad výsledkem hlasování zklamání a vyzval k třetímu kolu sondovacích hlasování, nejlépe ve středu. Upozornil, že návrh týkající se celní unie neprošel velmi těsně, zatímco vládní brexitová dohoda utrpěla už třikrát významnou porážku.

Lídr britských labouristů Jeremy Corbyn
Nedůvěra premiérce Mayové. Šéf labouristů Corbyn chce předčasné volby