Kdyby to byla desková hra „Cesta k moři“, tak by byla zřejmě neprodejná, protože by se hráčům zdála příliš komplikovaná. České úřady sice uvolnily pro Čechy cesty do zahraničí, a to i bez potřeby testů na koronavirus, ale mnohé země jsou stále pro turisty uzavřené, a to i z hlediska tranzitu. „Semafor bezpečnosti, schválený vládou, neinformuje veřejnost o tom, zda se dá do dané země od 15. června cestovat. Informuje o tom, jak velké je tam riziko nákazy covid-19,“ vysvětluje ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Turisté v Chorvatsku
Do Chorvatska zamířily první zájezdy. Češi si užívají bez roušek volných pláží

Hranice - InfografikaZdroj: DeníkK moři do Chorvatska v současnosti vede nejpřímější cesta přes Rakousko a Slovinsko, zatímco tranzit přes Německo je stále nemožný. Zcela je pro turisty uzavřeno i sousední Polsko. Při turistických cestách také neopouštějte země EU a Schengenu, mimo ně jsou cesty stále v podstatě celou EU zakázány, podobně jako cesty z těchto států do Unie.

Aktuální podmínky si těsně před cestou zjistěte na internetových stránkách ministerstva zahraničních věcí, vytiskněte si formuláře, které jsou do některých zemí stále potřeba, a obrňte se trpělivostí před častými hraničními kontrolami. Do prázdnin může být mnohé jednodušší, protože celá Evropa koronavirová omezení téměř každodenně uvolňuje.

Při cestách na dovolenou by měla pomoci i ministerstvem vyvíjená mobilní aplikace „Mapa cestovatele“, který by měla být spuštěna už příští týden.

Evropa proti koronaviru.Zdroj: Deník

Dovolená u moře - Ilustrační foto
Jak se dostat na dovolenou na jih Evropy: Přes Německo zatím nejezděte