„Theresa Mayová slíbila své straně, že když bude zajištěna (brexitová) dohoda, opustí premiérský post. Takže ačkoli věřím jejímu slovu, cokoli, na čem budeme schopni se dohodnout, by muselo být přeneseno do zákona, aby to měl tento parlament jisté,“ řekl Corbyn Evening Standard.

Theresa Mayová a Donald Tusk v Bruselu
Jsme krok od tvrdého brexitu, varuje Brity Evropská unie

Lídr labouristů se ještě dnes s předsedkyní vlády sejde poté, co mu Mayová v úterý večer nabídla spolupráci při formování brexitu. Probírat s ním ale chce pouze rámec budoucích vztahů s EU, který byl dojednáván souběžně s „rozvodovou“ dohodou, avšak na rozdíl od ní nepředstavuje právně závaznou úmluvu. Budoucí britský premiér by se tedy jeho obsahem nemusel řídit.

Klidné jednání

Na pravidelných poledních interpelacích premiérky se Corbyn tématu brexitu vyhnul a řekl pouze, že nabídku k jednání vítá, stejně jako „ochotu učinit kompromis“. Mayová zase uvedla, že v mnoha ohledech má s Corbynem na brexit stejný názor. „Chceme nyní najít cestu vpřed, která dokáže získat většinovou podporu této sněmovny, a uskutečnit brexit,“ prohlásila. Chce přitom, aby britský odchod z unie nastal do 22. května, přičemž by se Britové neúčastnili následných evropských voleb.

Šéfka vlády si podle očekávání vyslechla jistou dávku kritiky od euroskeptických konzervativců, kteří se obávají „měkčího“ brexitu s podporou labouristů. Nezazněly však výzvy k rezignaci nebo jiná ostřejší vyjádření, jaká dnes ráno tlumočila britská média.

Britská premiérka Theresa Mayová
Hledání východiska. Mayová chce požádat EU o další odklad termínu brexitu

Mayová uvedla, že její kabinet rozhodnutí zahájit jednání s opozicí a žádat o další odklad brexitu učinil kolektivně, ačkoli například deník The Daily Telegraph měl dnes na titulní straně zprávu, podle níž v úterý 14 ministrů na schůzi kabinetu prosazovalo brexit bez dohody. V reakci na dotaz směřující k této informaci premiérka poslanci Christopheru Chopeovi řekla, že by neměl věřit všemu, co si přečte v novinách.

Vyvýžený kompromis

Podle předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera je stále možný krátkodobý odklad britského odchodu z Evropské unie do 22. května, pokud britská sněmovna do 12. dubna už několikrát odmítnutý text dohody o spořádaném brexitu schválí. Riziko, že Británie odejde k 12. dubnu bez dohody, je však podle něj stále pravděpodobnější možností, kterou unie sice nechce, ale na kterou se připravuje. „Po 12. dubnu by panovalo riziko ohrožení hladkého průběhu evropských voleb a hladkého fungování Evropské unie,“ upozornil předseda Evropské komise.

Dohoda o vystoupení domluvená mezi 27 zeměmi EU reprezentovanými týmem Michela Barniera a vládou premiérky Theresy Mayové, která opakovaně tvrdě narazila v britské Dolní sněmovně, podle Junckera vždy byla vyváženým kompromisem. „Umožnila oběma stranám dosáhnout části z toho, co požadovaly,“ upozornil předseda komise. Poslední dění v britské sněmovně v něm jen posílilo pocit, že nejlepším řešením by byla ratifikace tohoto textu.

Evropa je připravena

EU je podle Junckera ochotna pružně upravovat související politickou deklaraci, která definuje zamýšlenou cílovou podobu vzájemných vztahů EU a Británie v budoucnosti. Unie je přitom otevřena široké škále různých možných řešení, upozornil Juncker. „Ať už je to dohoda o volném obchodu, může to být celní unie nebo Evropský hospodářský prostor. Jsme tomu otevřeni od počátku,“ poznamenal.

Britská premiérka Theresa Mayová na půdě parlamentu před hlasováním o brexitové dohodě
Britští poslanci hlasovali o možnostech brexitu. Znovu vše zamítli

Unie je podle něj připravena o konkrétní podobě partnerství začít jednat ihned po podepsání dohody o vystoupení. „EU je připravena a rád bych viděl podobnou míru připravenosti i na britské straně,“ podotkl.

Zopakoval také, že je EU přichystána i na brexit bez dohody a dlouhodobě si je vědoma rozložení sil v britské sněmovně. Připomněl řadu konkrétních kroků, které zajistí například další policejní spolupráci či pokračování dopravy. Ty však nikdy podle něj nenahradí podmínky „rozvodové dohody“ včetně třeba případného přechodného období.

Tři otázky

„Ať se stane cokoliv, Británie bude muset vyřešit tři základní otázky rozdělení,“ upozornil Juncker. Také v případě brexitu bez dohody tak bude muset Londýn s EU řešit zajištění práv občanů, splnit finanční závazky, které na sebe země vzala jako člen unie, a najít řešení pro hranici mezi Irskem a Severním Irskem.

„Neexistence dohody o vystoupení neznamená neexistenci závazků. Tyhle tři otázky přes noc nezmizí. Budou jasnými podmínkami pro obnovení důvěry a další diskuse o budoucnosti,“ uvedl.

Brexit. Ilustrační snímek
Britští poslanci budou znovu hledat brexitový kompromis