Coxovo stanovisko může být klíčové pro osud brexitové dohody, o které bude dnes večer znovu hlasovat Dolní sněmovna. Takzvaná irská pojistka je spornou částí dokumentu a poslanci kvůli ní dohodu o podmínkách odchodu z EU už jednou odmítli. Mnoho zákonodárců dnes uvedlo, že se při hlasování budou řídit právě Coxovým názorem nebo posudkem jiných právníků.

Labouristický stínový ministr pro brexit Keir Starmer v reakci na Coxovu analýzu prohlásil, že vládní brexitová strategie je nyní "v troskách". "Generální prokurátor potvrdil, že na (brexitové) dohodě se nic nezměnilo ani přes právní dokumenty dojednané minulou noc," soudí Starmer.

Brexit. Ilustrační snímek
Britský parlament čeká večer klíčové hlasování. Rozhodne o brexitové dohodě

Zdroj ze severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která podporuje menšinovou vládu Mayové, britskému tisku řekl, že po zveřejnění Coxova stanoviska nevidí způsob, jakým by strana mohla večer brexitovou dohodu podpořit. Předsedkyně DUP Arlene Fosterová se má ještě dnes sejít s s Mayovou. Dopoledne se Fosterová podobně jako řada dalších poslanců vyslovila pro to, aby bylo hlasování o brexitové dohodě plánované na 20:00 SEČ odloženo, aby mohli poslanci novinky řádně vyhodnotit.

Coxovo stanovisko se týká především doplňku brexitové dohody, označovaného jako "společný právně závazný nástroj". Jeho cílem je Bruselu znemožnit, aby po neomezenou dobu vázal Británii k unijním pravidlům pomocí irské pojistky. Podle Mayové by měl umožnit Londýnu zahájit formální spor proti EU u nezávislého rozhodčího panelu, pokud by blok nutil Británii k setrvání v tomto režimu.

Brexit. Budova britského parlamentu. Ilustrační snímek
Labouristé by měli podpořit setrvání v EU, tvrdí jejich stínový ministr

Irská pojistka je kontroverzním bodem brexitové dohody. Má zajistit průchodnost hranice mezi Irskem a Severním Irskem i po brexitu, ale podle některých britských poslanců představuje riziko, že země zůstane natrvalo připoutána k unijním strukturám. Unie ujišťuje, že pojistka, pokud na její uplatnění vůbec dojde, by měla být pouze dočasným řešením. Rozvodovou dohodu kvůli pojistce ale znovu otevírat nehodlá.

Politici se přou o závaznost doplňků

Britská labouristická opozice dnes označila doplňky k brexitové dohodě, které v pondělí s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem na poslední chvíli dojednala premiérka Theresa Mayová, za právně nezávazné, a tudíž nedostačující.

Britská premiérka Theresa Mayová
Mayová varovala poslance. Pokud neschválíte dohodu, brexit nemusí nastat

Ministr životního prostředí Michael Gove ale v rozhovoru s BBC zopakoval vládní stanovisko, že texty mají stejnou právní sílu jako sama dohoda o podmínkách odchodu, o které budou večer britští poslanci hlasovat. Rovněž irský premiér Leo Varadkar dnes podle televize Sky News ujistil, že texty jsou právně závazné, ačkoli nejsou součástí dohody.

Někteří členové Dolní sněmovny ale chtějí klíčové hlasování o brexitové dohodě odložit na středu, aby měli dostatek času na posouzení novinek. Jejich podstatou jsou ujištění, že Británie nebude neomezenou dobu vázána k unijním pravidlům pomocí takzvané irské pojistky a že obě strany budou do prosince 2020 usilovat o "alternativní ujednání", díky nimž by nemuselo sporné ustanovení vůbec vstoupit v platnost.

Britská premiérka Theresa Mayová
Premiérka Mayová ustoupila tlaku. Umožní hlasování o odložení brexitu

Právě riziko, že Spojené království zůstane natrvalo připoutáno k unijním strukturám, části britských poslanců vadí. Unie ale ujišťuje, že toto řešení, pokud na něj vůbec dojde, by mělo být pouze dočasné. Rozvodovou dohodu kvůli pojistce ale znovu otevírat nehodlá.

Britský parlament čeká hlasování

Britský parlament bude dnes opět hlasovat o brexitové dohodě, k níž premiérka Theresa Mayová na poslední chvíli vyjednala doplňky, jimiž chce přesvědčit dosud oponující poslance ke změně názoru. Někteří z nich včetně šéfa opozičních labouristů Jeremyho Corbyna už dali najevo, že smlouvu ani napodruhé nepodpoří. Nová ujednání týkající se sporné irské pojistky podle některých poslanců vyžadují podrobnou analýzu, kvůli čemuž chce část zákonodárců hlasování odložit.

Mayová chce předložit parlamentu smlouvu o odchodu z EU a politickou deklaraci, na jejichž textu se ani po pondělním nočním jednání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem nic nezměnilo. Zvrátit dosud odmítavý postoj části poslanců mají tři nové texty, které poslanci rovněž dostanou k hlasování.

Brexit. Ilustrační snímek
Další krach jednání o brexitu. Britští vyjednavači v Bruselu neuspěli, píše tisk

Jedním je podle Mayové "právně závazný nástroj" vztahující se k brexitové smlouvě, který má Bruselu znemožnit, aby po neomezenou dobu vázal Británii k unijním pravidlům pomocí zmíněné pojistky. Její pomocí chce sedmadvacítka předejít vzniku tvrdé hranice mezi Irskem a Severním Irskem, která by podle mnohých vedla k novému napětí v historicky neklidném regionu. Část zvláště konzervativních poslanců se naopak domnívá, že Británie bude prostřednictvím pojistky proti své vůli součástí unijního obchodního prostoru.

Další z úprav, která má tuto obavu rozptýlit, je společné prohlášení připojené k politické deklaraci, které mimo jiné zavazuje obě strany, aby se usilovně snažily do prosince 2020 najít "alternativní ujednání", díky nimž by nemusela sporná pojistka vůbec vstoupit v platnost.

Posledním novým bodem bude jednostranné prohlášení Británie, podle něhož bude moci Londýn přijmout opatření, díky nimž bude platnost pojistky pouze dočasná.

Mezi poslanci se již ozvaly první hlasy, které Mayovou chtějí na základě čerstvých změn nově podpořit. Stejně tak ovšem zní i opačný názor, podle něhož jsou úpravy pouze kosmetické a nemají žádnou právní závaznost. Skupina konzervativců uvedla, že by kvůli nutné právní analýze dojednaných doplňků bude třeba hlasování odložit.

Teprve po důkladném rozboru se chtějí rozhodnout rovněž severoirští unionisté, kteří jsou klíčovými partnery menšinové vlády Mayové. Naopak Corbyn již oznámil, že se opět postaví proti premiérce, stejně jako v lednovém hlasování, které drtivě prohrála.

Britská premiérka Theresa Mayová
Naděje pro brexitovou dohodu? Britští poslanci dali Mayové tři podmínky