Podle šéfa labouristů strana navrhne nebo podpoří změnu ve prospěch takzvaného lidového hlasování, aby „zabránila škodlivému toryovskému brexitu, do kterého je země nucena“.

„Premiérka bezohledně nechává utíkat čas ve snaze donutit poslance volit mezi její nedbalou dohodou a katastrofálním odchodem bez dohody,“ řekl Corbyn. „To nemůžeme a nebudeme akceptovat,“ zdůraznil.

Labouristům došla trpělivost poté, co premiérka Theresa Mayová přiznala, že nebude mít revidovanou brexitovou dohodu včas, aby o ní mohli britští poslanci tento týden „smysluplně hlasovat“.

Místo toho poslanci opět dostanou příležitost předložit své pozměňovací návrh a pokusit se upravit budoucí průběh brexitu, včetně pokusu o jeho oddálení nebo vyloučení odchodu bez dohody.

Předloží vlastní alternativu brexitu

Labouristé chtěli původně předložit k hlasování poslanců pozměňovací návrh s alternativním plánem brexitu. Strana také podpoří návrhy labouristické poslankyně Yvette Cooperové a konzervativního poslance Olivera Letwina, které mají za cíl zabránění odchodu Británie z unie bez dohody.

„Jedním nebo druhým způsobem uděláme vše, co je v naším silách, abychom zabránili tomu, že bychom se dohodli na škodlivém toryovském brexitu založeném na většinou odmítnuté dohodě Theresy Mayové,“ dodal Corbyn.

Stínový labouristický ministr pro brexit sir Keir Starmer uvedl, že pokud bude labouristický pozměňovací návrh odmítnut, strana „dostojí slibu, který učinila na svém výročním sjezdu, a podpoří lidové hlasování“.

Příznivci druhého referenda tento posun jednoznačně vítají. Labouristický poslanec David Lammy, podporovatel kampaně pro lidové hlasování, televizi Sky News řekl: „Toto jsou nebezpečné časy pro labouristy a naši zemi. Jeremy Corbyn dnes učinil první krok ke sjednocení naší strany tím, že naslouchá našim voličům a členům v tom, co je největším problémem naší doby.“

Další labouristický poslanec Clive Lewis pak oznámení označil za „obrovsky pozitivní krok“.