V Bělorusku se už přes týden konají rozsáhlé protesty proti vládě autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, který podle oficiálních údajů v prezidentských volbách z 9. srpna získal přes 80 procent hlasů. Opozice i řada zemí považuje výsledky za zmanipulované.

Vladimir Putin, Alexandr Lukašenko
Ruská pomoc Bělorusku? Byla by to invaze, říká litevský ministr

Evropská unie už oznámila, že chystá sankce vůči konkrétním představitelům země odpovědným za falšování voleb i násilí vůči demonstrantům.

Michel v prohlášení na twitteru dnes také uvedl, že "násilí vůči demonstrantům je nepřijatelné a nemůže být připuštěno". Reagoval tak na skutečnost, že zejména v prvních dnech protestů byly zatčeny tisíce protestujících. Mnoho z nich bylo policií surově zbito.

Podle agentur se jednání šéfů zemí evropské sedmadvacítky, svolané na středečních 12:00 SELČ, uskuteční prostřednictvím videokonference. Podle Reuters by na něm měli premiéři a prezidenti bloku prodiskutovat možnosti další evropské podpory lidí v Bělorusku, například vznik fondu pro oběti represí či na podporu plurality médií nebo třeba posílení studentských výměn.

Na dosud největší demonstraci v Bělorusku se v neděli sešlo podle odhadů až 200.000 lidí, do stávky vstoupily tisíce zaměstnanců státních podniků. Opoziční protikandidátka Svjatlana Cichanouská, jež podle oficiálních výsledků získala přes deset procent hlasů, z litevského exilu vzkázala, že je připravená převzít zodpovědnost a postavit se do čela národa.

Kandidátka v běloruských prezidentských volbách Svjatlana Cichanouská na tiskové konferenci v Minsku, 10. srpna  2020
Cichanouská je připravena vést Bělorusko. Volby nebudou, reaguje Lukašenko

Ruský prezident Vladimir Putin po víkendovém dvojím telefonickém rozhovoru s Lukašenkem přislíbil poskytnout Bělorusku podporu s ochranou bezpečnosti. Podle litevského ministra zahraničí Linase Linkevičiuse by případný ruský vojenský zásah v zemi představoval invazi.