ON-LINE ke koronaviru ZDE

Političtí vůdci 27 zemí na dnešním videosummitu podpořili návrh komise, podle něhož budou moci po dobu 30 dnů cestovat cizinci přes vnější hranice EU jen v nejnutnějších případech. Příslušné kroky by země měly spustit na vnějších hranicích bloku co nejdříve, podotkl Michel.

"Chceme postupovat společně, chceme dosáhnout stejných cílů. Chceme společně odvrátit tuto hrozbu, chceme zpomalit tento virus," řekl na tiskové konferenci šéf unijních vrcholných schůzek Michel.

Zákaz se nebude vztahovat na cizince s dlouhodobým pobytem v unii či rodinné příslušníky občanů členských zemí. Výjimku budou mít například řidiči přepravující zboží, lékaři, výzkumní pracovníci či diplomaté.

Podle předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové se nyní nepřipojilo Irsko s odůvodněním, že nechce omezit provoz na hranici s Británií, která zatím k žádným opatřením nesáhla. Lídři unijních zemí dnes rovněž souhlasili s doporučeními týkajícími se uzavírání vnitřních hranic, k němuž sáhly některé země včetně Česka.

"Musíme zajistit přeshraniční transport léků, potravin a zboží a naši občané musí mít možnost dostat se do svých domovských zemí," popsal po jednání všeobecně odsouhlasené zásady Michel.

Přeprava léků

Na řadě hraničních přechodů se kvůli zdlouhavým kontrolám tvoří mnohahodinové kolony kamionů. Podle von der Leyenové politici podpořili návrh na vytvoření "rychlých pruhů", které by v rámci hraničních kontrol byly k dispozici pro léky a další prioritní náklad.

Političtí vůdci se také domluvili, že na dálku budou kvůli koronaviru jednat i v dalších týdnech. Podle Michela se prostřednictvím videopřenosu uskuteční také na příští čtvrtek naplánovaný řádný březnový summit EU.

Unijní lídři přitom mohou podle smluv přijímat závazná rozhodnutí pouze na vrcholných schůzkách s osobní účastí. Podle diplomatů však vzhledem k mimořádné situaci uvažují unijní země o změně pravidel, o níž by měli diskutovat velvyslanci členských států na středeční schůzce.

Unijní prezidenti a premiéři dnes podle von der Leyenové rovněž jednomyslně podpořili návrhy EK na uvolnění pravidel pro státní pomoc a fiskálních zásad, které mají zmírnit dopad koronavirové pandemie na nejzasaženější hospodářská odvětví.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník