Poslanci souhlasili s tím, že takto modifikované rostliny budou rozděleny do dvou kategorií. Do první spadnou upravované rostliny rovnocenné rostlinám konvenčním. Podle vědců jde o úpravy, které jsou podobné šlechtění a pouze celý proces zrychlují a zpřesňují.

Rostliny zařazené do druhé kategorie přísné předpisy o GMO musí splňovat i nadále. Pokud kupujete výrobky označené EKO či BIO, bude u nich platit nadále absolutní zákaz využívání upravovaných rostlin.

Hlasování samotné bylo velmi těsně a diskuse už reflektoval blížící se evropské volby. Pro změnu bylo pouze 307 europoslanců ze 705. Proti naopak 263 hlasujících a 41 dalších se zdrželo.

Zemědělské organizace vyzývají k protestům:

Zemědělci vyrazili do České Lípy na protestní jízdu.
Mezi zemědělci to vře. Organizace střední a východní Evropy vyzvaly k protestům

Rozděleni byli i čeští europoslanci. Jednoznačně pro byla například Michaela Šojdrová (KDU-ČSL): „Tato legislativa, která umožňuje využít NGTs pro získání nových zemědělských odrůd plodin, je zemědělci v ČR očekávaná, protože potřebujeme odolné a výnosné odrůdy.“ Důležité je podle ní i to, že EP také podpořil zákaz patentování nových odrůd. „Tím je vyloučena obava ze vzniku monopolu na nová osiva a jejich nedostupnosti,“ uvedla.

Proti naopak zvedli ruce zástupci Pirátů. Zjednodušení stávajících procesů by podle nich například mohlo vést k vyvolávání nejrůznějších potravinových alergií. „Ďábel je skryt v detailu. Nová pravidla umožní křížit příbuzné rostliny, což je například lilek a tabák. Klidně by se tak mohl objevit lilek obsahující nikotin,“ upozornil Mikuláš Peksa na některá rizika.