Pro hlasovalo 348 poslanců, proti 274. Europoslanci se předtím odmítli zabývat pozměňovacími návrhy, které počítaly s vypuštěním sporných článků.

V rámci debat o nových pravidlech byly od začátku zásadní a nejvíce sporné především dvě části návrhu směrnice, a sice články 11 a 13. První z nich má majitelům práv - včetně médií a umělců - zajistit spravedlivý podíl za použití jimi vlastněného obsahu na internetu. 

Ředitel Unie vydavatelů Václav Mach
Komentář Václava Macha: Cenzura internetu? Ne, jde o zisk gigantů

Nejvíce kontroverzní jsou především dvě části směrnice (články 11 a 13, ve finální podobě dokumentu číslované 15 a 17). Silné emoce vyvolává především článek 13, jenž ukládá internetovým platformám povinnost zjišťovat, zda uživateli nahrávaný obsah neporušuje autorská práva. Zavádí takzvané filtry, jejichž úkolem je toto kontrolovat. Odpůrci ale varují před možnou preventivní cenzurou i legálního obsahu. Obávají se, že "robot" nebude schopný rozeznat například parodie a karikatury.

Za změny či zrušení článku 11 (o zajištění podílu pro majitele autorských práv, včetně médií a umělců, za použití jimi vlastněného obsahu na internetu) a článku 13 lobboval v předchozích měsících internetový gigant Google. Nová směrnice v podobě, jak byla dnes schválena, povede k právní nejistotě a poškodí kreativní a digitální ekonomiku EU, uvedl dnes Google v prohlášení. Firma zároveň dodala, že se těší na spolupráci s tvůrci pravidel, vydavateli, umělci a majiteli práv při převádění směrnice do národních právních řádů členských států EU.

Obhájci směrnice říkají, že přinese vyvážená pravidla hry mezi americkými technologickými giganty a evropskými tvůrci obsahu. To poskytne držitelům autorských práv větší moc nad tím, jak velké internetové platformy distribuují svůj obsah. Kritici však tvrdí, že norma je nejasná a špatně promyšlená, a omezí sdílení obsahu online, potlačí inovace a svobodu projevu.

Wikipedia - logo.
Protest proti reformě autorského práva. Česká Wikipedie je dnes vypnuta

Poslankyně Evropského parlamentu za německou pirátskou stranu Julia Redaová, která vedla proti směrnici velký odpor, po hlasování prohlásila, že dnešek je „temným dnem pro internetovou svobodu“.

Psaní až po práci

Rozdílné názory na směrnici mají i čeští europoslanci. Například Pavel Telička hlasoval proti, podle něj dokument současnou situaci neřeší. Na twitteru Telička vyjádřil přesvědčení, že norma bude napadena u soudu a že o jejím osudu bude muset rozhodnout Soudní dvůr EU. Také europoslanec Jiří Pospíšil lituje schválení směrnice. "TOP 09 bude ve Sněmovně hlídat, aby směrnice zbytečně nenabobtnala, aby se co nejméně dotkla uživatelů internetu a zároveň hájila práva autorů," uvedl Pospíšil na twitteru.

Naproti tomu český europoslanec Pavel Svoboda během debaty zdůraznil, že Evropa reformu autorského práva na internetu zcela určitě potřebuje. O cenzuru nejde, zdůraznil. Opravdovou cenzurou by podle něj bylo bránit talentovaným tvůrcům v jejich tvorbě. Pokud by nová pravidla neprošla, mohlo by podle Svobody vzniknout prostředí, kdy by se tito autoři "museli živit jako prodavači nebo taxikáři a teprve večer po práci by si mohli psát, co chtějí".

Lidovečtí europoslanci jsou v postoji ke směrnici rozdělení. Tomáš Zdechovský ji považuje za omezení svobody internetu, naopak Michaela Šojdrová věří, že norma vyvažuje zájmy autorů, vydavatelů, spotřebitelů i internetových platforem.

Německá Wikipedie se na protest proti evropské směrnici o autorském právu vypne.
Německá Wikipedia se na protest proti nové evropské směrnici sama vypne

Z českých poslanců směrnici kritizoval například zástupce Pirátů Mikuláš Ferjenčík, podle něhož norma likviduje svobodu internetu v EU. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše směrnice poškodí internet a pomůže hlavně technologickým gigantům. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že pro europoslance jeho strany byl rozhodující článek 13, který podle něj přináší hrozbu cenzury na internetu. David Slížek z odborného serveru Lupa.cz se domnívá, že zvítězila lobby velkých vydavatelů a části umělců, kteří nedomysleli, jaké vedlejší škody směrnice napáchá. 

Národní podoba

Podle české Unie vydavatelů směrnice vytváří podmínky k tomu, aby vydavatelé mohli chránit jimi vytvořený obsah na digitálním trhu a jednat s těmi, kdo jej dále komerčně využívají o finančních kompenzacích. „Tím se otevírá cesta k tomu, aby vydavatelé získávali z komerčního využívání svého obsahu třetími stranami další finanční prostředky využitelné pro financování tvorby kvalitního obsahu," vysvětlil výkonný ředitel unie Václav Mach. 

Na národní podobu směrnice si chce počkat tuzemská internetová jednička Seznam.cz. "Až bude známá česká podoba, budeme podle toho připravovat další kroky. A jsme připraveni se přizpůsobit jakýmkoli variantám," řekla ČTK mluvčí Aneta Kapucianová.

Navzdory intenzivnímu lobbingu a protestům

Politici debatovali o legislativě více než dva roky a čelili přitom silnému lobbování ze strany technologických gigantů, držitelů autorských práv a aktivistů v oblasti digitálních práv.

"Nová evropská směrnice o digitálním copyrightu v podobě, v jaké ji dnes potvrdil europarlament, povede k právní nejistotě a poškodí kreativní a digitální ekonomiku EU," v prohlášení to dnes uvedla společnost Google.

Směrnice je v konečné podobě podle firmy o něco lepší, než byl původní návrh, ale "detaily jsou důležité". Google dodal, že se těší na spolupráci s tvůrci příslušných pravidel, vydavateli, umělci a majiteli práv při očekávaném převádění směrnice do národní legislativy členských států Evropské unie.

Globální internetový gigant v minulých měsících v Bruselu lobboval především za změny či zrušení dvou nejkontroverznějších článků 11 a 13 ve směrnici potvrzené dnes europoslanci. Google bude nyní muset častěji platit kompenzace vydavatelům, autorům a majitelům práv.

Proti směrnici v posledních dnech protestovaly desítky tisíc lidí a minulý týden se na protest vypnuly některé národní mutace internetové encyklopedie Wikipedia, včetně české. Více než pět milionů lidí také podepsalo petici, která výslovně požadovala odstranění článku 13 ze směrnice.

Jak hlasovali čeští europoslanci?

Poslanec Hlasování 26. 3. 2019 Hlasování 12. 9. 2018 Hlasování 5. 7. 2018
Dita Charanzová zdržela se zdržela se zdržela se
Martina Dlabajová zdržela se zdržela se zdržela se
Petr Ježek proti zdržel se proti
Jan Keller proti pro neúčast
Jaromír Kohlíček proti proti neúčast
Kateřina Konečná proti proti proti
Jiří Maštálka proti proti neúčast
Luděk Niedermayer zdržel se pro zdržel se
Jiří Payne proti proti proti
Pavel Poc neúčast pro zdržel se
Miroslav Poche zdržel se pro neúčast
Stanislav Polčák zdržel se pro pro
Jiří Pospíšil proti pro zdržel se
Olga Sehnalová proti proti proti
Michaela Šojdrová pro pro pro
Jaromír Štětina proti proti zdržel se
Pavel Svoboda pro pro zdržel se
Pavel Telička proti zdržel se proti
Evžen Tošenovský proti pro zdržel se
Jan Zahradik proti pro neúčast
Tomáš Zdechovský proti pro proti
Facebook - Ilustrační foto
Právní výbor Evropského parlamentu dal zelenou upravené směrnici o copyrightu