Summit Evropské unie, který rozhodoval vedle sedmiletého rozpočtu EU ve výši 1,1 bilionu eur i o 750 miliardách eur koronavirového fondu obnovy, se změnil v jakési obří porcování medvěda mezi jednotlivými státy. V dohodě z minulého úterý, která vznikala pět dnů, si tak každý šéf státu hlavně hlídal, kolik toho „přiveze“ domů.

A Maďarsko a Polsko pak také to, aby výplata peněz nebyla striktně podmíněna dodržováním pravidel právního státu.

Nejvíce se naopak škrtalo ve společných evropských programech od vědy a zdravotnictví přes výměnný studenský program Erasmus až po ochranu hranic před nelegální migrací. Hlavy států a vlád však jako by zapomněly na to, že výsledná dohoda o rozpočtu je pouze „návrh“, který musí schválit Evropský parlament. A ten dal najevo, že takový rozpočet nechválí.

„Odsuzujeme, že až příliš často převládly národní zájmy a pozice, což ohrožuje dosažení společných řešení, která jsou v zájmu všech,“ uvedl parlament v usnesení, které bylo přijato drtivou většinou hlasů – 465 hlasy ku 150, 67 se zdrželo.

Změny budou 

„Tyto (společné) výdaje se dramaticky snížily, aby si každý z premiérů mohl ze summitu odvézt domů víc peněz pro svůj domácí rozpočet,“ charakterizoval stav český europoslanec Luděk Niedermayer z TOP 09. Europarlamentu vadilo také slabé podmínění výplaty peněz právním státem.

Jasný postoj europarlamentu budou muset země EU respektovat, jinak riskují neschválení rozpočtu i balíku pomoci. „Dá se očekávat přesun peněz na vědu nebo na Erasmus,“ uvádí dobře informovaný zdroj z Bruselu.