Je to jeden ze zatím největších úspěchů Evropské unie v boji proti koronaviru. Během jediného dne se na celosvětové dárcovské konferenci zorganizované Evropskou komisí podařilo shromáždit přes 7,4 miliardy eur, tedy více než 205 miliard korun.

Peníze jsou určeny na vývoj vakcíny proti koronaviru. Unie samotná dala 1,4 miliardy eur.

„Jsem přesvědčena, že čtvrtý květen označí bod obratu v boji s koronavirem, protože dnes se dal svět dohromady. Partnerů je mnoho, cíl je jeden – porazit virus,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Musíme je vyvinout, vyrobit a dostat je do všech koutů světa,“ prohlásila von der Leyenová o lécích na covid-19 a vakcíně proti koronaviru.

ON-LINE ke koronaviru ZDE

Velké sumy na výrobu vakcíny daly také mnohé státy EU. Německo, Francie a Británie věnovaly dohromady téměř rovným dílem půldruhé miliardy eur. Na zcela opačném konci jsou země Visegrádské čtyřky, které přispěly dohromady pouhými třemi miliony eur, tedy 0,75 milionu eur na každou ze zmíněných zemí.

Vedle států EU přispěly významně i další země a také velké světové nadace.

Norsko, s polovičním počtem obyvatel než Česko, přispělo jednou miliardou eur, Kanada dala 0,78 miliardy eur, Japonsko rovných tři čtvrtě miliardy.

„Plánem je pokusit se vyrobit účinnou vakcínu do konce tohoto roku,“ uvádí Vladimír Bartovic, ředitel institutu Europeum. „Evropská unie a členské státy si od výrazné účasti na konferenci slibují, že by se Unie měla stát jedním z center vývoje a výroby vakcíny.

Unie chce, aby mohla být vakcína poskytnuta i chudým zemím a aby se z její distribuce nestala čistě komerční záležitost,“ dodává. EU už na konci března vyčlenila na vývoj vakcíny v přepočtu přes miliardu korun. A 16. března poskytla Evropská komise na vývoj vakcíny německé CureVac 80 milionů eur, tedy v přepočtu přes dvě miliardy Kč.

Česká cesta

Podle Bartovice je český příspěvek na dárcovské konferenci EU velice nízký. Může to ale mít souvislost s vývojem vlastní vakcíny, který v pondělí oznámilo české ministerstvo zdravotnictví. „Je potřeba hledat vlastní cestu,“ zdůvodnila český vývoj vakcíny kardioložka a poslankyně ANO Věra Adámková, která byla jmenována do čela týmu.Evropa proti koronaviru.Zdroj: Deník