Europoslankyně Monika Hohlmeierová z německé vládní Křesťansko-sociální unie patří v Bruselu mezi vážené postavy. Tím, že ji český premiér Andrej Babiš označil za „pomatenou“ a české europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a Mikuláše Peksu (Piráti) dokonce za „vlastizrádce“, přilil řádnou dávku oleje do ohně.

Český premiér Andrej Babiš
Jsou to vlastizrádci, kritizuje Babiš české europoslance. Řeší jeho střet zájmů

Šéf Evropského parlamentu Davidu Sassoli je podle informací Deníku připraven napsat do Prahy oficiální dopis a žádat od Babiše omluvu. „Nějaká reakce zcela určitě bude, její konkrétní podobu se máme brzy dozvědět,“ uvedla pracovnice Evropského parlamentu.

Nenávistné reakce 

„Naprosto nepřijatelný způsob, kterým se český premiér vyjadřuje, mohl mít za následek výhrůžky smrtí, které dostávali čeští členové delegace a jejich rodiny,“ napsala v dopise Sassolimu sama Hohlmeierová. „Již v době přípravy na misi jsme zaznamenali agresivní reakce na práci Výboru pro rozpočtovou kontrolu a proti Evropské komisi. Já, jako předsedkyně výboru, jsem sama obdržela výhružné dopisy a nenávistné komentáře na internetu.“ píše Hohlmeierová.

K meritu věci se vyjádřila eurposlankyně Veronika Vrecionová (ODS): „V Evropském parlamentu už se v souvislosti s českým premiérem otevřeně mluví o ‚systémové kleptokracii‘. Kolegové z jiných zemí nechápou, jak je možné, že premiér zároveň rozděluje i čerpá dotace nebo že premiér úkoluje náměstky ministrů, aby vyřešili obchod jeho soukromé firmy.“

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan.
Babiš označil poslankyni Kovářovou za bestii. Měl by se omluvit, tvrdí Rakušan

Babiš se v minulých dnech slovy, že „to přehnal“ alespoň částečně omluvil českým europoslancům, ale šéfku výboru europarlamentu urážel dál. „Ona té problematice vůbec nerozumí a to, jak jsem se o ní vyjádřil, je vlastně správný výrok,“ řekl Babiš včera na Karlštejně.

Úkoloval úředníky

K premiérově střetu zájmů se včera rázně vyslovila ODS. Reagovala na informaci serveru Seznam Zprávy, podle něhož Andrej Babiš dal začátkem roku 2018 z pozice premiéra pokyn vládním expertům, aby posoudili obchodní nabídky, jež dostal Agrofert. V té době už ale svou bývalou firmu převedl do svěřenského fondu a tvrdil, že s ní nemá nic společného.

Ilustrační snímek
Hledá se účinná léčba. Evropská unie uvolnila miliardy proti koronaviru

„Andrej Babiš využil úředníka ministerstva průmyslu a obchodu, aby posoudil soukromou obchodní nabídku firmě ze skupiny Agrofert. Jak vůbec může ještě někdo s vážnou tváří tvrdit, že Andrej Babiš neřídí Agrofert? Že není ve střetu zájmů?“ uvedl šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura. Předseda strany Petr Fiala dodal, že „výpis ze slovenského Registru partnerů veřejného sektoru ukazuje, že Babiš je a vždy byl konečným uživatelem výhod skupiny Agrofert“.