Podle odhadu výsledků, které zveřejnila televize Markíza, totiž Směr poprvé utrpěl porážku, když skončil na druhém místě s výrazným odstupem za liberální dvojkoalicí Progresivní Slovensko-Spolu.Ta získala přes dvacet procent hlasů, zatímco Směr mělo podle Markízy volit jen asi 15,7 procenta slovenských voličů. 

„Je to překvapení. Ale vítězství nových lidí v politice nad starými politickými matadory je nejen inspirující, ale i velmi potěšující,“ uvedl k tomu prezident Andrej Kiska. Podle jeho komentáře dali slovenští voliči jasně najevo, že si přejí politickou změnu v zemi.

Štáb ANO po vítězství v eurovolbách. Zleva zvolení kandidáti Ondřej Knotek, Dita Charanzová, Radka Maxová, premiér a předseda ANO Andrej Babiš a zvolená kandidátka Martina Dlabajová.
Evropské volby: V Česku zvítězilo Babišovo ANO, druhá je ODS. ČSSD propadla

K volbám přišlo výrazně více Slováků než před pěti lety, kdy se Slovensko umístilo na posledním místě v celé Evropě s účastí pouhých 13 procent voličů. Tentokrát by účast měla podle odhadů přesáhnout dvacet procent. To si pochvaloval premiér Peter Pellegrini.

„Účast sice nelámala rekordy, volit ale přišlo podstatně víc lidí než posledně,“ prohlásil předseda slovenské vlády. I když i pro něj jako pro nominanta vládní strany Směr byl výsledek zklamáním, přivítal, že vítězem jsou proevropské síly.

Nový lídr opozice

Vítězná dvojkoalice, která vyslala do prezidentských voleb její vítězku Zuzanu Čaputovou, po včerejšku prohlásila, že dalším cílem je vyhrát parlamentní volby. Ty se budou v zemi konat nejpozději v březnu příštího roku. Podle lídra eurokandidátky Progresivního Slovenska-Spolu Michala Šimečky je cíl vyhrát parlamentní volby jasný. 

Paní učitelka Blažena Šedá nevynechala zatím žádné volby.
Volby se nezměnily, jen lístky už nenosí obecní zřízenec, říká 102letá paní

„Vaše důvěra je pro nás velkým závazkem, abychom všechnu naši energii věnovali do přípravy velkého souboje o budoucnost Slovenska v parlamentních volbách,“ uvedla strana na svém facebookovém profilu. Dvojkoalice do nich půjde v postavení jasného lídra opozice, když daleko za sebou nechala stranu Svoboda a Solidarita europoslance Richarda Sulíka. Strana považovaná dosud za protiváhu Směru získala podle odhadů jen 9,6 procenta hlasů.

Skvrnou na úspěchu proevropských sil je třetí místo neofašistické Lidové strany-Naše Slovensko s 12 procent hlasů.

Daniel Prokop
Daniel Prokop: Češi jsou Evropané, ale k Unii mají vlažný vztah