Vrecionová řekla, že europoslanci by měli debatu na téma Babišova střetu zájmů opět otevřít a odhlasovat rezoluci. "Pracují na ní politici napříč všemi frakcemi, já jsem také měla možnost s některými z nich mluvit," uvedla. Konflikt Babišových zájmů podle ní už nikdo z europoslanců nezpochybňuje. "To je jasná věc. Ale také se začalo mluvit o tom, že premiér zneužívá své postavení pro své soukromé zájmy," uvedla.

Úplatky, korupce - Ilustrační foto
Boj s korupcí v Česku není uspokojivý, stojí ve zprávě Rady Evropy

Hohlmeierová spolu s dalšími členy výboru v únoru navštívila v Praze úřady, aby zjišťovala fakta o Babišově možném střetu zájmů. Babiš poté nazval české europoslance a členy mise Mikuláše Peksu (Piráti) a Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) vlastizrádci a Hohlmeierovou označil za pomatenou. Později se za svá slova na adresu českých europoslanců omluvil. Předseda EP David Sassoli zvažuje, že se obrátí kvůli Babišovým výrokům na Česko.

Významná politička

Vrecionová uvedla, že v Česku už jsou na Babišovy sprosté urážky politických oponentů, lži a vulgarity všichni celkem zvyklí. "Když vyjedete za hranice, tak to samozřejmé není," uvedla. Hohlmeierová je podle ní významná politička, která velmi dobře rozumí problematice rozpočtové kontroly a jejím cílem je pouze chránit daňové poplatníky v ČR i Evropě.

Špičky ODS dnes apelovaly na novináře, aby již ve spojení s Babišem nepoužívali spojení "údajný střet zájmů". "Není údajný, důkazy poskytl sám premiér Babiš a Agrofert," uvedl místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. Zmínil při tom například údaje ze slovenského registru partnerů veřejného sektoru, kde je Babiš uveden jako konečný uživatel výhod Agrofertu.

Český premiér Andrej Babiš
Další migrační krize? Podle Babiše to řecká armáda zvládne

Občanští demokraté poukázali také na dokumenty publikované serverem SeznamZprávy.cz, podle nichž Agrofert elektronickou poštou požádal Babiše o posouzení obchodní nabídky, kterou holding dostal od jiné soukromé společnosti. Premiér pak podle listin nechal posudek vypracovat zaměstnance placené vládou. Babiš to odmítl jako nesmysl.