Předseda EP David Sassoli popřál nové unijní exekutivě vše nejlepší v práci a předal nové předsedkyni von der Leyenové dopis potvrzující schválení. Nyní musí složení EK ještě formálně odsouhlasit šéfové států a vlád unijního bloku. V komisi chybí zástupce Británie, která nikoho nenominovala, neboť chce z EU na konci ledna odejít. Jourová, která byla už členkou Junckerova týmu, se od 1. prosince stane místopředsedkyní komise pro evropské hodnoty a transparentnost.

Program EK ráno v rozpravě představila von der Leyenová, která mimo jiné citovala slova československého a českého prezidenta Václava Havla, že o věci je třeba usilovat, protože jsou dobré, nikoli jen proto, že mají šanci na úspěch.

Očkování dítěte - ilustrační snímek.
Stát zřejmě bude odškodňovat rodiče, jimž zemře dítě po očkování

Šéfka nové EK zdůraznila, že boj s klimatickými změnami je pro Evropu existenční otázka, která si žádá okamžité řešení. Uvedla také, že chce modernizovat rozpočet EU s ohledem na nové priority, mezi které vedle ochrany klimatu řadí také digitalizaci či sociálně odpovědnou ekonomiku. Hodlá rovněž zajistit bezvýhradné dodržování vlády práva v unijních zemích.

Konference předsedů - tedy předseda EP a lídři politických skupin - minulý čtvrtek prohlásila za uzavřený proces veřejných slyšení kandidátů na komisaře a umožnila tím dnešní hlasování. Veřejná slyšení, která prověřila způsobilost kandidátů, začala před příslušnými výbory EP začátkem října. Nakonec si 14. října poslanci vyslechli tři nové kandidáty na komisaře, kteří nahradili neúspěšné představitele Francie, Maďarska a Rumunska.

Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09, Evropská lidová strana - EPP) po dnešním hlasování uvedl, že "aktuální složení komise odpovídá rozložení sil v národních vládách a podpořit komisi proto bylo jediným rozumným řešením". Europoslankyně Martina Dlabajová (ANO, Obnova Evropy) rovněž komisi von der Leyenové podpořila a uvedla, že "před EU stojí celá řada výzev, které si žádají odpověď, a nikoli přešlapování na místě". "(Ursula) von der Leyen dnes zopakovala, kterým prioritám se komisaři a komisařky budou chtít věnovat. Bylo pro mne důležité, aby se v nich objevila témata, která dlouhodobě považuji za klíčová. K nim patří podpora podnikání a důraz na malé a střední podniky nebo věda, výzkum a inovací," napsala Dlabajová v tiskovém prohlášení.

Německá kancléřka Angela Merkelová v projevu ve Spolkovém sněmu.
Angela Merkelová: Evropa se v současnosti není schopna sama bránit

Europoslankyně Dita Charanzová (ANO, Obnova Evropy) v prohlášení uvedla, že novou EK podpořila, mezi její priority by se ale podle ní měly vrátit otázky vnitřního trhu. Ten je podle poslankyně "páteří evropské ekonomiky a je mimořádně důležitý také pro český byznys a naši proexportně orientovanou ekonomiku". Charanzova naopak pochválila ambice nové EK v oblasti digitálního rozvoje.

Vyjádření zástupců politických frakcí 

Dnešnímu hlasování na plénu předcházelo vyjádření zástupců politických frakcí. Manfred Weber (EPP) uvedl, že nová EK má silný tým a že je zapotřebí vybudovat mezi Evropským parlamentem a komisí partnerství, které bude pracovat pro sjednocenou Evropu. Iraxte Garcíaová (Progresivní aliance socialistů a demokratů - S&D) uvedla, že její frakce doufá v ekologičtější a feminističtější Evropu. "Dovolíme, abyste se zmýlili, ale nedovolíme, abyste rezignovali a přestali čelit výzvám, které má Evropa před sebou," řekla.

Manon Aubryová (Evropská sjednocená levice a Severská zelená levice - GUE/NGL) uvedla, že podpora její frakce je hraniční. Zelená europoslankyně Ska Kellerová upozornila, že její frakce není přesvědčena o tom, že ekologická hesla budou naplněna, a váhá, jak to bude se střety zájmů. Se slovy "chceme vás podpořit, ale nechceme vám dát bianko šek" oznámila, že se zelení proto hlasování zdrží.

Screenshot z YouTube ze hry Beat Saber.
Odborníci: Beat Games pod Facebookem rychle poroste

Dacian Ciolos z frakce Obnova Evropy uvedl, že komisi vnímá jako ambiciózní v oblasti digitálního rozvoje a genderové vyváženosti a že jeho frakce ji podpoří, ale rovněž to nebude bianko šek.

Ryszard Legutko (Evropští konzervativci a reformisté - ECR), vyzval komisi, aby se nesnažila brát pravomoci členským státům, zatímco Marco Zanni (Identita a demokracie - ID) označil novou exekutivu za "slepou" s tím, že je ideologicky zaměřená na ekologii a genderovou vyváženost, zatímco občané Evropy především myslí na to, jak vyžít s výplatou.