V dalším díle pravidelného podcastu Deníku „Evropa pro Čechy” se šéfredaktorkou Euractivu Anetou Zachovou a evropským editorem Deníku Lubošem Palatou, se zabýváme prioritami Francie v čele Evropské unie. Během svého předsednictví jehož heslo zní "Suverénní Evropa" bude chtít Francie posílit strategickou autonomii Evropy, včetně autonomie vojenské. Paříž může EU nabídnout nejen největší a nejvýkonnější armádu, ale jako jediná země EU také své jaderné zbraně a raketové nosiče s nukleárními hlavicemi.

Francie bude ale také chtít kupředu posunout otázku migrace. Vedle ochrany vnějších hranic a zlepšení fungování Schengenu se na stůl vrací o otázka dělby starosti o žadatele o azyl mezi členskými státy.  

O tom, ale i o otázce, zda je v Zelené dohodě Francie blíž Německu, nebo Česku je středeční díl podcastu, první v roce 2022.

Podcast Deníku „Evropa pro Čechy“ o dění nejen v Evropské unii vysíláme každou středu ve 12:00. Pořadem provází evropský editor Deníku Luboš Palata, hostem je Aneta Zachová, šéfredaktorka Euractivu.