V dalším díle pravidelného podcastu Deníku „Evropa pro Čechy” se šéfredaktorkou Euractivu Anetou Zachovou a evropským editorem Deníku Lubošem Palatou se podíváme do Štrasburku, kde se Luboš Palata přímo účastnil volby předsedy Evropského parlamentu. 

Děje se tak v situaci, kdy se Evropou šíří další vlna koronavirové nákazy, která může destruktivně působit i v Evropském parlamentu. Tam přijela většina europoslanců z celé Evropy a pro obrovskou nakažlivost omikronové varianty covidu se dá očekávat, že nákaza udeří i tady.

Šéfka Evropského parlamentu Roberta Metsolová
Chce řešit migranty, mluví semitsky, manžel je Fin. Kdo je šéfka europarlamentu

V další části podcastu se pak dozvíte, jak se Malťanka Metsolová mohla stát předsedkyní Evropského parlamentu, jak fungují na evropské úrovni politické dohody. A v neposlední řadě se také zastavíme nad faktem, že se eurposlankyně za ANO Dita Charanzová jako první Česka v historii obhálila post místopředsedkyně a také nad tím, proč neuspěl ve volbě další českých kandidát Marcel Kolaja. Ten doplatil na to, že Zelení, kteří nejsou ve "vládnoucí" koalici europarlamentu neuzavřeli dostatečné volební dohody.   

O tom, i dalším dění v Evropském parlamentu bude dnešní další díl podcastu Evropa pro Čechy.