Zvolte si svou budoucnost. Pozvánka k volbám do Evropského parlamentu:

Zdroj: Evropský parlament

„Víme, že Evropa není dokonalá. Někdy jí právem vytýkáme, že nemá duši ani emoce a hovoří jazykem, kterému málokdo rozumí. Máme jí za zlé, že nedokáže dostatečně čelit současným ekologickým, sociálním a politickým krizím ani tragédii uprchlíků,“ připouští signatáři Manifestu, mezi které se zařadili například herci Zdeněk Svěrák a Tereza Nvotová či režiséři Miguel Gomes, Wim Wenders, Helena Třeštíková a Agnieszka Holland. 

Ilustrační fotografie.
Seznam kandidátů pro volby do Evropského parlamentu

Čeští signatáři:
Milan Cieslar
Zdeněk Flídr
Jan Hanák
Václav Marhoul
Marek Najbrt
Eva Papoušková
Zdeněk Svěrák
Helena Třeštíková

Slovenští signatáři:
Jozef Banyák
Michal Blaško
Miloslav Luther
Barbora Námerová
Tereza Nvotová
Jaro Rihák
Martina Saková
Andrea Slováková

I přes veškeré nedostatky však podle umělců EU spojuje důležité hodnoty, které je třeba uchovat. „Evropa se sjednotila pro zachování míru. Na to bychom neměli zapomínat. Tato Unie je založená na překonání hranic, volném pohybu a obchodu, přátelství a solidaritě: hodnoty, které jsou dnes ohrožovány ze všech stran, i v rámci samotné Unie,“ upozorňují.

Evropa, která spojuje

„Evropa, v níž vládne svoboda a demokracie, je rovněž Evropou svobody myšlení a projevu. Máme povinnost ji bránit před extremismem a zpátečnictvím, které se dnes opět šíří jako mor. Tato rovnováha je velmi křehká a my ji musíme upevnit a posílit, aby Unie dokázala čelit těm, kteří ji chtějí rozdělit a rozbít tím, že vyzývají k útěku a izolaci,“ varují osobnosti.

Jediný způsob, jak zamezit použití zbraní, je podle umělců vybudování takové Evropy, která lidi přitahuje a spojuje a je prostorem svobody a míru. „Právě proto odevzdáme svůj hlas v evropských volbách ve dnech 23. až 26. května. Ve hře je naše společná budoucnost, ne-li naše budoucnost jako taková,“ uzavírají.

Pochod pro Evropu, který v Praze připomenul založení Evropské unie.
Jak proběhnou volby do Evropského parlamentu?