Johnson totiž prohlásil, že nejlepším způsobem, jak uctít její památku, je "dotáhnout brexit do konce", připomněla BBC s tím, že opoziční poslanci tato slova označili za "ostudná a odporná".

Johnsonova útočného vystoupení v parlamentu si ve velkém všímají na svých titulních stranách téměř všechny britské deníky. Bulvární Daily Mirror, který nikdy nebyl příznivcem současného předsedy vlády, ve svém titulku napsal, že "Johnson dosáhl nového dna" a označil ho za "muže, který nezná stud". Též list The Times podrobně popsal včerejší dění v parlamentu, které označil za "drsné a nezvyklé" a zaměřil se rovněž na výzvy premiérovi, aby "zklidnil svůj jazyk".

Boris Johnson.
Britský premiér Johnson: Parlament je paralyzovaný, nejvyšší soud se mýlil

Provládní deník The Daily Telegraph měl naopak již druhý den po sobě v titulku pouze přímý citát premiéra. "Parlament musí uhnout z cesty, nebo čelit dni zúčtování," využil list Johnsonova prohlášení, že poslanci by měli umožnit dokončení brexitu nebo naopak vládě konzervativců vyslovit nedůvěru, aby se mohly konat nové volby. Daily Mail pak ve svém hlavním článku přišel s průzkumem, podle kterého chce nové hlasování 64 procent lidí hlasujících v předchozích volbách pro labouristy.

Ve středeční vzrušené debatě v parlamentu, často přerušované výkřiky, se Johnson několikrát střetl s opozičními poslanci ohledně výrazu "kapitulace". Tím totiž opakovaně označuje zákon schválený na začátku září, který má zabránit brexitu bez dohody.

"Neměli bychom se uchylovat k používání útočného, nebezpečného a pobuřujícího jazyka k označení zákona, který se nám nelíbí," reagovala labouristická poslankyně Paula Sherriffová. Ukázala na na pamětní desku zavražděné Jo Coxové a řekla, že i mnoho z nynějších poslanců čelí každý den výhrůžkám smrtí. "A v nich jsou citována jeho (Johnsonova) slova jako 'zákon o kapitulaci', 'zrada', 'zrádce' a z toho je mi zle. Musíme mírnit jazyk a první příkladem by měl jít premiér," dodala Sherriffová. "Musím říct, že jsem v životě neslyšel takový nesmysl," reagoval na její slova Boris Johnson.

Předseda britské dolní sněmovny John Bercow (uprostřed)
Britská Dolní sněmovna znovu zasedla. Cox ji označil za ostudu

I labouristická poslankyně Tracy Brabinová, která byla zvolena ve stejném obvodu právě po smrti Coxové, vyzvala premiéra, aby svůj jazyk umírnil, abychom "se mohli cítit při práci bezpečně". Předseda vlády na to ale odvětil, že nejlepším způsobem, jak uctít památku Jo Coxové a zemi tak stmelit, je "dotáhnout brexit do konce".

Zneužití jména Jo

Na Johnsonova slova reagoval na twitteru i manžel zavražděné poslankyně Brendan Cox. "Je mi špatně z toho, že jméno Jo je využíváno tímto způsobem," napsal.

Za odporná označila premiérova slova i vůdkyně liberálních demokratů Jo Swinsonová. Vypadala dokonce, že zadržuje slzy, když popisovala, jak byla na policii nahlásit výhrůžky, kterým čelí její dítě, uvedla televizní stanice ITV. Někteří z poslanců byli debatou natolik znechuceni, že raději odešli.

Podle Johnsona se poslanci snaží "sabotovat" brexit a "kapitulovat" před Bruselem. Jak poznamenal list Financial Times, svou porážku u soudu premiér ihned využil k politickému útoku. Jak prohlásil, poslanci "se obracejí na soudy" místo toho, aby měli odvahu změřit síly ve volbách. Opoziční zákonodárce vyzval, aby dnes přišli s hlasováním o nedůvěře vládě a "čelili dni, kdy s nimi voliči zúčtují".

Brexit. Ilustrační snímek
Britský soud: Vynucená přestávka parlamentu je nezákonná

Dolní komora britského parlamentu ve středu obnovila zasedání poté, co nejvyšší soud jako nezákonné anuloval rozhodnutí vlády přerušit na pět týdnů její jednání. "Viděla jsem víc hodin (schůzí) Dolní sněmovny, než kolik jsem schopná si zapamatovat, a tohle byla jedna z nejbrutálnějších a nejšílenějších, co jsem kdy viděla," komentovala dění hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová. "Ani špetka lítosti od premiéra, který podle včerejšího verdiktu porušil zákon," dodala.

Johnson věří v dohodu

Na zasedání poslaneckého klubu konzervativců známého jako Výbor 1922 Johnson uvedl, že stále věří ve vyjednání brexitové dohody s EU. V opačném případě Británie jednoduše opustí Evropskou unii 31. října, dodal premiér podle jednoho z přítomných zákonodárců, kterého citovala agentura Reuters. Britský parlament přitom přijal zákon, který premiérovi v případě hrozby brexitu bez dohody ukládá požádat ostatní země EU o další odklad brexitu.

Na setkání se svými poslanci dnes Johnson hovořil rovněž o "zbabělosti" vůdce opozičních labouristů Jeremyho Corbyna, který podle něj ví, že v parlamentních volbách prohraje.

Premiér před zákonodárci zároveň obhajoval své rozhodnutí používat termín "zákon o kapitulaci" v souvislosti se zákonem schváleným na začátku září, který má zabránit brexitu bez dohody. Nařízení ukládá vládě v případě bezprostřední hrozby brexitu bez dohody dojednat s EU další odklad odchodu. Konzervativní poslanci dnes nicméně podpořili Johnsonovy argumenty, že zákon podkopává jeho vyjednávací pozici v Bruselu a že měl právo označit ho právě za "zákon o kapitulaci".

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker: Brexit je tragickým okamžikem pro Evropu

Nejlepším způsobem, jak se dostat z této "jedovaté atmosféry", která v britské politice panuje, je podle premiéra "dotáhnout brexit do konce". Jak dodal, pokud jde o nejrůznější výhrůžky poslancům, bere je velmi vážně. Johnson tak reagoval na debatu ze středečního večera, kdy jedna z labouristických poslankyň zmínila, že je poslancům vyhrožováno smrtí a jsou při tom používána slova jako "zrádce", tedy výrazy, které opakuje právě Johnson. Proto premiéra vyzvala, aby "umírnil svůj jazyk". Johnson nicméně tehdy její slova označil za "nesmysl".

Podle Kevina Fostera z konzervativní strany vláda zvažuje další kroky pro zajištění bezpečnosti poslanců a jejich okolí. "A netýká se to jen blízkosti parlamentu, ale i jejich volebních obvodů a internetu," dodal Foster bez bližších podrobností.

Další porážka

Britští poslanci dnes odmítli přerušit zasedání Dolní sněmovny do 3. října kvůli konferenci vládní Konzervativní strany. Informovala o tom agentura Reuters. Předseda dolní komory John Bercow dnes kromě toho prohlásil, že podle stávajících pravidel se případné parlamentní volby nemohou uskutečnit do konce října, kdy má Británie opustit Evropskou unii.

Johnson ve středu v Dolní sněmovně prohlásil, že parlament je paralyzovaný a měl by buď nechat vládu dotáhnout do konce brexit, nebo vyslovit kabinetu nedůvěru a umožnit nové volby, které však opozice odmítá.

Poslanci přitom ve středu zasedli po více než dvou týdnech vynucené pauzy, když den předtím nejvyšší soud označil za nezákonné a od počátku neplatné vládní rozhodnutí přerušit parlamentní schůzi na pět týdnů.

Hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier (vpravo)
Jednání o brexitové dohodě: Brusel trvá na plně funkční irské pojistce

Britský parlament zpravidla nejedná během stranických konferencí, ale opozice se domnívá, že v nynějším období, které s ohledem na blížící se brexit považuje za zásadní, Dolní sněmovna zasedat musí. Takový názor dnes zastávalo 306 poslanců proti 289. Konzervativci oznámili, že jejich konference přesto bude pokračovat.

V Dolní sněmovně se dnes hovořilo také o možných parlamentních volbách. Labouristický poslanec Richard Burgon se otázal Bercowa, zda je pravda, že parlamentní volby lze podle stávajících pravidel uspořádat nejdříve 5. listopadu. "Mohu potvrdit, že moje chápání volebního harmonogramu podle stávajícího statutárního rámce se shoduje s tím jeho," poznamenal Bercow.

Johnson už dvakrát žádal parlament, aby umožnil konání předčasných voleb, ale opoziční strany to odmítají, dokud nebude odstraněno riziko odchodu Británie z Evropské unie bez dohody.