Čas, který má Británie na vyřešení složitého rébusu, vyprší už příští pátek. V sobotu 13. dubna se tak Spojené království může ocitnout mimo Evropskou unii, a to bez jakékoli dohody, bez jakéhokoli přechodného období, ze dne na den, kdy přestanou platit tisíce smluv, kterými jsou dnes Británie a Evropská unie provázány.

OBDOBÍ NEJISTOTY

Brusel měl dosud s ostrovní velmocí svatou trpělivost. Mnohým ovšem už shovívavost dochází. „Tvrdý brexit je den ode dne víc pravděpodobný,“ varoval včera vyjednavač Evropské unie Michel Barnier v bruselském institutu European Policy Centre.

„Brexit bez dohody nikdy nebyl naším kýženým či zamýšleným scénářem,“ uvedl před novináři. Podle jeho slov je ale Evropská unie připravena i na tvrdý brexit.

„Být připraveni na brexit bez dohody neznamená, že nedojde k žádným potížím. Všechno nepůjde hladce… Být připraveni znamená, že všechny předpokládané problémy by měly být na straně EU zvládnutelné,“ dodal hlavní unijní vyjednávač.

Britská premiérka Theresa Mayová
Hledání východiska. Mayová chce požádat EU o další odklad termínu brexitu

Podle Barniera je jasné, že unijní summit, který se sejde 10. dubna, tedy dva dny před dnes platným termínem brexitu, nebude jen tak bez podmínek souhlasit s dalším odložením odchodu Británie z EU. „Prodlužuje se tím období nejistoty,“ upozornil Barnier.

Podle zdrojů z Evropské komise by mohly odložení odchodu Spojeného království odůvodnit jen zásadní okolnosti. Je to vyhlášení nového referenda, předčasné parlamentní volby či schválení stávající dohody mezi EU a britskou vládou o vystoupení. Dohody, kterou ale britský parlament už třikrát po sobě odmítl, byť se počet odpůrců hlasování od hlasování stále snižuje.

CAMERON KAZISVĚT

Také Evropská komise, která sice nemá v případném odložení brexitu zásadní slovo, ale její postoje mohou výrazně změnit dosavadní vstřícnou atmosféru vůči Británii, dává najevo velkou netrpělivost. „Ukázali jsme spoustu trpělivosti vůči našim britským přátelům, ale i tato trpělivost se krátí. Chtěl bych, aby se Spojené království dohodlo na tom, jakým směrem se má za několik dní vydat,“ varoval Británii předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Britská premiérka Theresa Mayová na půdě parlamentu před hlasováním o brexitové dohodě
Britští poslanci hlasovali o možnostech brexitu. Znovu vše zamítli

„Stále se dozvídáme, čemu britský parlament říká ne, ale nevíme, čemu říká ano,“ dodal Juncker, který ostře kritizoval za vyhlášení referenda o brexitu bývalého britského premiéra Davida Camerona. „Je to největší kazisvět moderní doby,“ prohlásil o Cameronovi.

Ten vyhlásil referendum o brexitu převážně z vnitrostranických důvodů. Chtěl totiž sebrat argumenty příznivcům brexitu uvnitř konzervativní strany, a ukončit tak hádky o EU. Cameron však věřil, že referendum vyhraje a Británie z EU neodejde.

Lídr britských labouristů Jeremy Corbyn
Nedůvěra premiérce Mayové. Šéf labouristů Corbyn chce předčasné volby