Hnutí ANO je deset let v europarlamentu součástí eurofederalistické frakce liberálů, která chce mimo jiné euro ve všech zemích Evropy, podporuje Zelenou dohodu a je pro další evropské sjednocování. Jak vysvětlujete voličům, že jste něčeho takového součástí?
Já sama o sobě jsem velmi liberální člověk. Ale být součástí liberální frakce neznamená, že nemůžeme mít jiné názory na různé věci.

A jak je to tedy třeba s eurem?
My jsme závazek přijmout euro podepsali při vstupu do Evropské unie v roce 2004. Ale to už je opravdu mnoho, mnoho let. Je skutečně legitimní otázkou, jestli teď je ta pravá doba. Například Švédové, kteří do EU vstoupili v devadesátých letech, dodnes euro nemají. Pokud jsou všechny země s eurem kolem nás zadluženější, než je dnes Česká republika, tak pro nás není úplně výhodné, abychom ručili za dluhy těch, kteří neumí řádně hospodařit na svých vlastních územích.

Tohle prohlášení třeba Rakušany asi hodně naštve…
Ale tak se podívejte třeba na Němce. My máme zadlužení 44 procent HDP a oni mají přes osmdesát.

ČTĚTE TAKÉ: Bývalá ministryně pro místní rozvoj je nezpochybnitelnou odbornicí na čerpání bruselských peněz. Více v rozhovoru:

Místopředsedkyně sněmovny Klára Dostálová
V Bruselu leží miliardy, které vláda neumí využít, říká Klára Dostálová

Vaše frakce v Evropském parlamentu velice silně podporuje i Zelenou dohodu EU. Budete v tom pokračovat i nadále?
Zelená dohoda je dohoda o lepším životním prostředí. Neumím si představit nikoho, kdo by řekl, že nechce lepší životní prostředí.

Tak proč je to se Zelenou dohodou tak složité?
Ďábel tkví v detailu. Problém je v nástroji, kterým se k té Zelené dohodě dojde. Když byl premiérem Andrej Babiš, tak prosadil, že snížení emisí o 55 procent se nebude týkat každé země, ale Unie jako celku. Tím dostal každý stát šanci, aby si připravil své legitimní nástroje. Důležité pro nás bylo také to, aby bylo jádro označeno za bezemisní zdroj.

V čem je tedy problém?
V balíčku Fit for 55, který se dotáhl za unijního předsednictví České republiky. V něm je zákaz spalovacích motorů, tam je povinné a ne dobrovolné zateplování domů. To všechno má následek, že nám jdou ceny nahoru.

Co s tím chcete dělat?
My říkáme Zelená dohoda ano, ale pojďme zvolit nástroje, které nebudou Evropskou unii dusit. Měli bychom se na to podívat a trochu přibrzdit.

Vaším velkým tématem je migrace. Teď skoro žádní migranti nepřicházejí a navíc zaměstnavatelé po celé Evropě hlásí, že žádají pracovní síly. Je vhodné se jí teď zabývat?
Migrace je rozhodně téma. Tedy nelegální migrace. Tu se jako Evropa musíme snažit zastavit. Dobrým příkladem je pro nás například Austrálie, či Británie. Ideální je, aby byla nějaká třetí země, kde budeme v edukačním centru připravovat migranty na život v Evropě. A jednotlivé členské státy si musí říci, o jaké pracovníky mají zájem. Pokud jde o nelegální migranty, musíme mít nástroj, jak je vrátit zpět do země, odkud přišli. Tam rozhodně budu proto, aby Unie měla společné nástroje.

PODCAST: Klára Dostálová, Babišova žena pro Evropu:

Klára Dostálová, Babišova žena pro Evropu
PODCAST: Klára Dostálová, Babišova žena pro Evropu

Unie poskytuje pomoc Ukrajině v boji s ruskou agresí. Teď se má schvalovat balík ve výši 50 miliard euro. Jste proto, aby pomoc Ukrajině pokračovala?
To je velmi těžká otázka. V dnešní době se člověk skoro bojí vyslovit, že by si přál mír. Ale na tom není nic špatného. Mně vadí, že pomoc Ukrajině není vyvážena snahami o jednání o míru. Ale rozumím, že Ukrajina byla napadena a že má právo se bránit. Pomoc Evropské unie ale nesmí znamenat, že se vyšťavíme ze všeho a Evropa se kvůli masivní podpoře Ukrajiny stane ekonomicky chudou. Musíme mít svůj ekonomický růst. U dodávek zbraní Ukrajině si nejsem jistá, zda to povede k ukončení války.

Co říkáte na slova německého kancléře Olafa Scholze, který říká, že válka na Ukrajině může skončit hned, stačí, když Vladimir Putin ukončí svoji agresi proti této zemí?
Ale samozřejmě, Rusko se musí stáhnout.

Zdroj: Deník/Luboš Palata

Evropa v souvislostech

Evropa v souvislostechEvropa v souvislostechZdroj: se svolením EU

Projekt byl spolufinancován Evropskou unií v rámci subvenčního programu Evropského parlamentu v oblasti komunikace. Evropský parlament se nepodílel na jeho přípravě a nenese žádnou odpovědnost za informaci, informace nebo stanoviska vyjádřená v rámci projektu, ani jimi není vázán, neboť za ně v souladu s příslušným právem odpovídají pouze autoři, oslovené osoby, vydavatelé nebo vysílatelé programu. Evropský parlament nemůže být činěn odpovědným ani za přímé nebo nepřímé škody, které mohou vzniknout při realizaci projektu.