Summit jednal o úmluvě, jejíž přijetí pouhých několik hodin před začátkem vrcholné schůzky oznámila Evropská komise a britská vláda. "Evropská rada podpořila tuto dohodu a zdá se, že jsme velmi blízko poslednímu kroku," prohlásil po jednání šéf unijních summitů Donald Tusk. Zdůraznil, že EU dodržela svůj závazek a do poslední chvíle stála za Irskem, které je s výstupní smlouvou spokojeno.

Unijní lídři v závěrech vrcholné schůzky vyzvali Evropský parlament, Evropskou komisi a členské státy, aby "podnikly nezbytné kroky k tomu, aby dohoda vstoupila v platnost 1. listopadu".

Německá kancléřka Angela Merkelová
Merkelová je s brexitovou dohodou spokojená. Macron nabádá k opatrnosti

„Máme právně závazný text, který chrání práva našich občanů a zajišťuje zachování míru a stability v Irsku,“ prohlásil po jednání předseda EK Jean-Claude Juncker, podle něhož odvedl unijní vyjednávací tým v čele s Michelem Barnierem skvělou práci.

Nyní musí dohodu schválit britský parlament a EP. Zatímco na unijní straně se neočekávají zásadní překážky, britský premiér Boris Johnson nemá podporu pro dohodu v Dolní sněmovně zdaleka jistou.

Britský premiér Boris Johnson po jednání prohlásil, že věří v pozitivní výsledek hlasování, neboť poslanci nemají důvod dohodu odmítat. Právě klíčoví severoirští spojenci Johnsonovy vlády se však chystají dohodu potopit, neboť odmítají celní hranici, která vznikne mezi Severním Irskem a zbytkem Británie.

"Ta dohoda je dobrá zvláště pro Severní Irsko," řekl novinářům Johnson, podle něhož může Belfast těžit z možnosti dojednávat obchodní pravidla s jinými zeměmi bez ohledu na EU. Jak chce získat na svou stranu většinu poslanců při ohlášeném odporu opozice, to Johnson neřekl.

O odkladu se nejednalo 

O případném odkladu brexitu summit nejednal, neboť mu musí předcházet britská žádost, k jejímuž podání se Johnson nechystá. Tusk prohlásil, že pokud by dohoda nebyla ratifikována včas, bude se ptát na názory na případný odklad členských zemí. Tyto úvahy podle něj budou připadat v úvahu nejdříve po hlasování britského parlamentu.

Vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier
Severní Irsko zůstane v britském celním prostoru, uvedl vyjednavač Barnier

Tusk i Juncker dali najevo, že jsou sice spokojeni s výsledkem summitu, avšak je jim líto, že se britský odchod přiblížil realitě. „Doufám, že pokud se naši britští přátelé rozhodnou jednoho dne vrátit, naše dveře budou vždy otevřené," řekl Tusk, který stejně jako Juncker skončí ve funkci měsíc po brexitu.

Německá kancléřka Angela Merkelová po jednání označila novou brexitovou dohodu za dobrou. Ústupky podle ní musely učinit obě strany, i nová dohoda ale plní klíčové požadavky EU. "Otázkou \'co se stane, pokud\' jsme se dnes nezabývali," zdůraznila kancléřka v odpovědi na otázku, zda mají lídři EU jasno v tom, co udělají, pokud v sobotu britský parlamentu dohodu zamítne. EU podle Merkelové dohodu nevyjednala, "aby byla odmítnuta". Nová dohoda "otevírá možnost mít s Británií i v budoucnu dobré a blízké vztahy", dodala německá kancléřka.