Minulý týden Evropská komise podepsala s farmaceutickou firmou Gilead rámcovou smlouvu o společném zadávání veřejných zakázek na dodávku až 500 000 dávek remdesiviru. Lék je určen pro obyvatele 34 zemí Evropy.

Vedle členů EU je určen také pro státy ESVO, tedy pro Švýcarsko, Norsko, Island a Lichtenštejnsko a také pro čtyři přidružené státy EU Albánii, Severní Makedonii, Černou Horu a Bosnu a Hercegovinu.

Spolupráce a solidarita

„Vynakládáme maximální úsilí, abychom zajistili bezpečné a účinné léky pro všechny, kdo je potřebují. Společným zadáváním veřejných zakázek na úrovni EU podporujeme země v celé Evropě, aby spojily síly a zabezpečily přístup k životně důležitému vybavení a lékům. Jen prostřednictvím spolupráce a solidarity budeme schopni ochránit naše občany a tuto pandemii překonat,“ uvedla Stella Kyriakidesová, eurokomisařka pro zdraví.

Společné zadávání veřejných zakázek je nástroj, který Evropská komise použila od začátku roku už šestkrát. Například aby pomohla zemím EU nakoupit ventilátory či vybavení na testování.

Evropa proti koronaviru.Zdroj: Deník