Schválí vakcínu na covid pro celou EU? Státy chtějí rozhodovat samy za sebe
Evropský parlament to navrhl, Evropská komise na to dala prostředky do nového rozpočtu, předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová vyzvala k vytvoření zdravotnické unie v projevu o stavu EU. Jenže, co je to všechno platné, když to unijní státy sabotují. A navržené prostředky na společné kroky Unie ve zdravotnictví seškrtaly o 80 procent.
Jednou z věcí, kterou Evropská unie stále, kvůli odporu států, nedělá společně, je schvalování nových léků.
Evropská unie sice už uzavřela dohodu o nákupu vakcín proti covidu-19 od několika výrobců ve stamilionových počtech. Problém je, že přes snahy Evropského parlamentu každý stát EU povoluje většinu léčiv sám za sebe. To může zpozdit nasazení covidové vakcíny v Česku, kde jsou povolovací kapacity Státního ústavu pro kontrolu léčiv malé.
A to přesto, že EU má Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA). Ta však pouze s členskými státy spolupracuje, ale až na výjimky neschvaluje používání léku v celé EU. Je otázka, jak to bude s vakcínou.
„Pevně doufám, že přesně ve chvíli, kdy agentura EMA dá nové vakcíně povolení, bude vakcína okamžitě dostupná ve všech členských státech a bude nakoupena ze strany EU v dostatečném množství pro všechny občany EU a její cena bude co nejnižší,“ uvádí europoslankyně Kateřina Konečná z KSČM. Ta se už roky snaží jednotné schválení léků pro celou EU prosadit.
Shoda není
I mezi českými europoslanci má však přenesení zdravotnických pravomocí na úroveň EU odpůrce. „Často se uvádí, že EU v krizi tápala, protože ve zdravotnictví nemá kompetence. To je pravda. Objeví se proto hlasy, abychom jí svěřili další kompetence. Nedělejme to,“ uvedl Alexandr Vondra z ODS.
„EU má nastavit mezi členy pravidla hry a pak vymáhat jejich plnění. Nic víc, nic míň,“ řekl. Většinově však europarlament spolupráci ve zdravotnictví podporuje. Mezi státy EU je to naopak.