Mayová ve středu v dopise předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi požádala o odklad termínu brexitu na 30. června. Podle původního plánu má Británie opustit EU 29. března, tedy už příští týden.

Brexit. Ilustrační snímek
Odklad brexitu? Nic se nevyřeší, měli bychom vystoupit hned, myslí si Britové

Právě na summitu v Bruselu budou šéfové států a vlád EU debatovat o tom, jak na britskou žádost o odklad brexitu odpovědí. Většina z nich se staví vstřícně k případnému krátkému odkladu brexitu, upozorňují ale na to, že je třeba zohlednit květnové datum konání voleb do Evropského parlamentu. Proto se čeká, že sporným bodem bude právě konkrétní datum případného odkladu.

Do Bruselu dnes přijel jednat s čelnými představiteli Evropské unie i lídr britské opozice Jeremy Corbyn, který se dopoledne sešel s hlavním brexitovým vyjednavačem EU Michelem Barnierem i s generálním sekretářem Evropské komise Martinem Selmayrem.

"Měli jsme velmi konstruktivní diskuse s Michelem Barnierem a Martinem Selmayrem. Naším odhodláním je zabránit odchodu z EU bez dohody příští pátek. Proto hledáme alternativy a usilujeme o budování většiny v parlamentu, která může odsouhlasit konstruktivní budoucí ekonomický vztah s EU. Probírali jsme, jak by k tomu mohlo dojít," řekl.

Lucie Velichová.
Brexit je jeden velký omyl, říká Češka žijící v Anglii Lucie Velichová

Labouristé podle Corbyna nepovažují stávající "rozvodovou" dohodu za správnou cestu vpřed. EU ji přitom od listopadového dokončení označuje za jediný způsob, jak zajistit spořádaný odchod Britů. Premiérka Mayová zase Corbynovi často připomíná, že pokud chce odvrátit brexit bez dohody, pak musí podpořit dohodu, přičemž alternativou je pouze odvolání brexitu.

Posledně jmenovaný scénář dnes labouristický lídr označil za "hypotézu", avšak nevyloučil jej. Jeho vyjádření vyvolalo mimo jiné ironickou poznámku reportéra deníku Financial Times Jima Prickarda: "Věci, které Jeremy Corbyn týden před brexitem nevylučuje: odvolání článku 50 (o vystoupení z EU; pozn. ČTK), parlamentní volby, druhé referendum, setrvání v celní unii, jednotný trh 2.0 (odkaz na plán pro budoucí vztahy podporovaný některými britskými poslanci; pozn. ČTK)."

Labouristé nejspíše už v pondělí dostanou další možnost předložit v parlamentu své návrhy ohledně dalšího postupu v brexitovém procesu. Corbyn uvedl, že jeho strana strategii stále promýšlí.

Geoffrey Cox
Klíčové stanovisko? Prokurátor: Riziko uváznutí Británie v strukturách EU trvá

Lídr labouristů se měl ve středu večer účastnit jednání Mayové s lídry všech opozičních stran, na poslední chvíli ale účast zrušil. Dnes sdělil, že později absolvoval "oddělenou a velmi rozsáhlou diskusi s předsedkyní vlády". O rozhovor mezi čtyřma očima usiluje i pro příští týden.

Macron a Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová při příchodu na bruselský summit uvedla, že se lídři zemí Evropské unie musejí do poslední minuty snažit, aby umožnili spořádaný brexit, zároveň se však musí připravit na to, že britský parlament vyjednanou dohodu o odchodu země z evropského společenství nakonec neschválí.

Podle Merkelové je plánovaný odchod jedné ze zemí společenství z Evropské unie okamžikem historického významu, a vrcholní politici by k této události měli proto také takto přistupovat. Všichni jsou podle ní připraveni reagovat na britské požadavky vstřícně a mají dobrou vůli, zároveň však upozornila, že prostor pro vyjednávání je už značně omezený.

Jednání o brexitové dohodě provází v Londýně protesty
Británie míří z EU. Jak brexit dopadne na lidi i firmy z Česka? Přečtěte si

Rovněž francouzský prezident Macron potvrdil, že ke krátkému odkladu brexitu, který by v případě schválení dohody Británie potřebovala k odsouhlasení všech souvisejících zákonů parlamentem, se staví naprosto vstřícně. Zcela jinak by to ale bylo, pokud by Británie žádala o delší odklad. V tom případě by totiž podle něj musel mít Londýn jasný plán, co chce v získaném čase dělat. Pokud britský parlament dohodu neschválí, směřuje podle něj jednoznačně celý proces k brexitu bez dohody.

Dohoda by mohla příští týden v parlamentu projít

Dvakrát odmítnutá "rozvodová" dohoda Británie s Evropskou unií má příští týden dobrou šanci na schválení. V rozhovoru s televizí Sky News to dnes řekl náměstek ministra pro brexit Kwasi Kwarteng.

V tuto chvíli přitom není jisté ani to, zda se vzhledem k pondělnímu vyjádření předsedy Dolní sněmovny Johna Bercowa bude moci třetí hlasování o dohodě příští týden uskutečnit. Pakliže by dokument poslanci opět odmítli, je ve hře i možnost zrušení brexitu, řekl šéf britské diplomacie Jeremy Hunt.

Britská premiérka Theresa Mayová s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem
Mayová potvrdila odklad brexitu. Macron pohrozil vetem, požaduje záruky

"Šance na prosazení dohody příští týden jsou dobré," uvedl Kwarteng ve chvíli, kdy do stále platného termínu britského odchodu z EU zbývalo jen lehce přes 200 hodin. "Lidé už teď otáčejí, protože jejich úvahy se soustřeďují na dohodu a na schopnost opustit EU včas a spořádaným způsobem," dodal.

Britská vláda zatím nestanovila termín nového hlasování a Andrea Leadsomová, která za kabinet určuje agendu dolní komory parlamentu, uvedla, že o dalším postupu rozhodne příští týden. Na předloženém programu je zatím pouze pondělní debata o dalším postupu, kde by poslanci měli opět dostat možnost předkládat vlastní návrhy. Pokud by později přece jen brexitovou dohodu schválili, vláda předloží "statutární nástroj" pro změnu data brexitu v britském zákoně o odchodu z unie.

Podle komentátorů by třetí hlasování už mohlo přinést skutečnou volbu mezi spořádaným brexitem s dohodou a nekontrolovaným odchodem. Není totiž jisté, že EU by vyhověla britské žádosti o prodloužení brexitové lhůty, pokud dohoda stále nebude ratifikována. Je však otázkou, zda britští poslanci na takovéto chápání nového hlasování přistoupí.

Britská premiérka Theresa Mayová
Dojde k brexitu 30. června? Mayová požádala EU pouze o krátký odklad

Jeden z lídrů severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která v Dolní sněmovně podporuje menšinovou konzervativní vládu, dnes irské rozhlasové a televizní stanici RTE řekl, že jeho strana stále není blíže podpoře dohody. "Budeme však pokračovat v rozhovorech s premiérkou, protože věříme, že je naší povinností odčinit část škod zahrnutých v dohodě o vystoupení," dodal Sammy Wilson.

Elektronická petice žádá odvolání brexitu

Ministerský náměstek Kwarteng se dnes vyhnul jasné odpovědi na dotaz, co by následovalo po dalším odmítnutí brexitové dohody. Ministr zahraničí Hunt ale v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC uvedl tři možnosti: "Parlament by mohl hlasovat o odvolání článku 50 (zahájení procesu vystoupení z EU, pozn. ČTK)… Mohl by přijít mimořádný summit kvůli nabídce odkladu, přičemž nevíme, jaká by byla délka… A pak je tady brexit bez dohody jakožto výchozí právní cesta," uvedl.

Zrušení brexitového procesu nicméně označil za velmi nepravděpodobné. "Takže volba, která je teď před námi, je mezi vyřešením této otázky a extrémní nepředvídatelností," dodal Hunt.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček otevřel nový český generální konzulát v britském Manchesteru.
Petříček otevřel nový konzulát v Manchesteru. Má pomoci Čechům po brexitu

Odvolání brexitu v tuto chvíli v rámci britského parlamentu nepředstavuje variantu s příliš velkou podporou. Poslanci se však zřejmě budou muset zabývat peticí, která byla s tímto úmyslem ve středu večer iniciována skrze oficiální vládní portál. Kolem 17:30 SEČ už ji podpořilo přes milion lidí, přičemž masivní zájem způsoboval na vládním webu technické problémy.

Při brexitovém referendu v roce 2016 hlasovalo za odchod Británie z EU 17,4 milionů Britů, setrvání v bloku podpořilo něco přes 16 milionů voličů.

Deník The Guardian vysvětluje, že "e-petice", které překonají hranici 100 tisíc podpisů, se v Británii následně stávají předmětem poslanecké debaty, avšak nikoli v hlavním zasedacím sále Dolní sněmovny. Popularitě té o odvolání brexitu zřejmě pomohla i podpora řady celebrit včetně herce Hugh Granta a vědce Briana Coxe.

Brexit. Ilustrační snímek
Evropské země ztrácí s brexitem trpělivost. Od Londýna chtějí jasný návrh