Mayová je přesvědčena, že obsah schůzky médiím vyzradil právě on. Williamson to popírá.

Novou šéfkou resortu obrany se stane dosavadní ministryně pro mezinárodní rozvoj Penny Mordauntová. Jako nový ministr ji nahradí dosavadní tajemník ministerstva spravedlnosti Rory Stewart.

Kybernetická bezpečnost. Ilustrační foto.
Debata o kybernetické bezpečnosti? Čína a Rusko pozvánku nedostaly

"Premiérka dnes večer požádala Gavina Williamsona, aby opustil vládu, protože ztratila důvěru v jeho schopnost zastávat funkci ministra obrany a člena kabinetu. Rozhodnutí ministerské předsedkyně bylo založeno na jeho jednání v souvislosti s vyšetřováním okolností nedovoleného úniku informací z jednání Národní bezpečnostní rady," stojí v oficiálním oznámení Downing Street, sídla britských premiérů.

Únik informací

Britská média o důvěrné schůzce NSC ohledně Huawei informovala a uvedla, že kabinet se chystá firmě přístup k výstavbě sítí 5G povolit, hodlá ji ale vyloučit z budování páteřních částí systému. Vláda později tyto informace dementovala a uvedla, že rozhodnutí ohledně Huawei zatím nepadlo. Zahájila také vyšetřování úniku informací.

Podle listu Daily Mail vyšetřování ukázalo, že za únik informací z jednání bezpečnostní rady je zodpovědný právě Williamson. Ten podle britských médií společně s ministrem vnitra Sajidem Javidem vyjádřil vážné obavy, že případné angažmá firmy Huawei může ohrozit bezpečnost Británie.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček
Účast Huawei v tendrech? Nikdo není dopředu vyřazen, říká ministr Havlíček

Premiérka Mayová přitom podle týchž zdrojů rozhodla, že čínské společnosti omezenou účast na stavbě sítí umožní.

Mayová podle televize Sky své rozhodnutí Williamsonovi oznámila během dnešního jednání Dolní komory. V soukromém dopise, který mu adresovala a který zveřejnil list The Guardian, mu mimo jiné vyčetla, že plně nespolupracoval během vyšetřování.

Zdůraznila také, že dosavadní výsledky vyšetřování ukazují, že informace z jednání vyzradil právě on, protože "neexistuje žádná jiná věrohodná verze událostí".

Williamson trvá na své nevině

Hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová nicméně na twitteru napsala, že s Williamsonem hovořila a že ten trvá na své nevině.

Williamson nastoupil do čela ministerstva obrany v roce 2017. Tehdy nahradil Michaela Fallona, který nečekaně rezignoval po obvinění ze sexuálního obtěžování.

Brexit. Ilustrační snímek
Británie dostala na brexit čas do konce října. Nesmí ale zlobit

Společnost Huawei se dostala do centra pozornosti kvůli obviněním ze strany Spojených států, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži. Huawei však obvinění ohledně špionáže odmítá.

Před používáním softwaru a hardwaru Huawei loni v prosinci varoval i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), restriktivní opatření zvažují i další země. Postoj členských zemí Evropské unie je ale v této záležitosti nejednotný.

Čínská společnost Huawei
Huawei podle Američanů financuje čínská rozvědka. Firma to odmítá